חוק הסופרים |

גלילה רון פדר עמית: "המבצעים מעודדים קריאה"

בדיון בכנסת אמרה הסופרת: "אין תחליף ליכולת של ילד מבית במצב כלכלי נמוך לצאת מחנות עם 3 ספרים ב-100. יש דרכים אחרות לצ'פר סופרים"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

"אין תחליף ליכולת של ילד מבית במצב כלכלי נמוך לצאת מחנות עם שלושה ספרים במאה" – כך אמרה היום (שלישי) הסופרת גלילה רון פדר עמית בנוגע לחוק הסופרים במהלך ישיבה הוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת.

"זו לא זילות הספר" אמרה פדר עמית, "המפסידים הם הסופרים שמוכרים טוב. אני מפסידה המון מהמבצעים האלה, אבל זה מהלך שמצליח לעודד קריאה, ולכן לא אתנגד לו. אם רוצים לצ'פר סופרים, יש דרכים אחרות לעשות זאת. נראה לי מוזר שבתקופה שבה מדברים על צדק חברתי מזכירים באותה נשימה את 'זילות הספר' רק כי הוא נמכר במחיר שווה לכל נפש".

בישיבה, שהתקיימה לרגל שבוע הספר, השתתפו גם סופרות הילדים חיה שנהב, רינת הופר, דתיה בן דור ורונית לוינשטיין מלץ. "לא הייתי רוצה לראות ספר נמכר ב-25 שקלים, אבל גם לא ב-80", אמרה הופר. "שני הקצוות אינם סבירים, אבל לא צריך להתערב באמצעות חוק. יש פחות כספים לתמיכה בסופרים מאשר בתחומי תרבות אחרים".

במהלך הדיון הציעה ח"כ אנסטסיה מיכאלי להכיר בהוצאותיהם של הסופרים במהלך נסיעותיהם, כולל טיסות ובתי מלון: "סופר אינו זקוק היום לעט ונייר, אבל הוא צריך חוויות. בשואו ביזנס מכירים בהוצאות ביגוד, ויש הוצאות רבות שהכרה בהן תקל על הסופרים".

ביום ראשון אישרה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל שגיבשה בחודשים האחרונים שרת התרבות והספורט לימור לבנת. ההצעה עברה ברוב של 13 שרים, מול שלושה מתנגדים: השרים מיכאל איתן, יעקב מרגי ומשולם נהרי. החוק קובע כי 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור של ספר לא ישתנה המחיר לצרכן. כמו כן, בתקופה זו יקבלו הסופרים תמלוגים בשיעור 8% בעבור 6,000 העותקים הראשונים, ותמלוגים בשיעור 10% בעבור כל עותק נוסף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ