מחקר: "הניו יורק טיימס" סוקר בעיקר ספרים של כותבים לבנים

לפי מחקר חדש, כמעט 90% מהספרים שהעיתון סקר ב-2011 נכתבו על ידי סופרים לבנים. החוקרת טוענת כי המספרים משקפים את נטיות הוצאות הספרים לפרסם בעיקר ספרים שנכתבו ע"י לבנים

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

כמעט 90% מהספרים שנסקרו על ידי העיתון "ניו יורק טיימס" ב-2011 נכתבו על ידי סופרים לבנים - כך טוען מחקר חדש שערכה הסופרת האמריקאית רוקסן גיי.

על פי הבדיקה, 655 ספרים, מתוך 742 הספרים שנסקרו בעיתון, נכתבו על ידי סופרים לבנים (437 סופרים, 217 סופרות וטרנסג'נדר אחד); 31 ספרים נכתבו על ידי אפריקאים או אפרו-אמריקאים (21 סופרים ועשר סופרות); תשעה מתוך הספרים שנסקרו נכתבו על ידי היספנים (שמונה גברים ואשה); 33 בידי סופרים אסיאתיים, אסייאתים-אמריקאים או סופרים מדרום אסיה (19 גברים, 14 נשים); שמונה מהספרים שנסקרו נכתבו על ידי סופרים מהמזרח התיכון (חמישה גברים ושלוש נשים), ושישה נוספים על ידי סופרים שהרקע האתני שלהם לא הובהר.

המחקר, שהתפרסם במגזין התרבות האינטרנטי "The Rumpus", מצטרף לנתונים שפירסם מוקדם יותר השנה ארגון אמריקאי שתומך בנשים בעולם הספרות, ולפיהם בממסד הספרותי ישנה העדפה של סופרים ומבקרים גברים.

לדבריה של גיי, בחירת הספרים הנסקרים ב"ניו יורק טיימס" אינה משקפת אפילו בקירוב את המבנה הגזעי בארצות הברית, שבה 72% מהאוכלוסייה לבנה (על פי מפקד אוכלוסין שנעשה ב-2010). "אנחנו יודעים שהרבה יותר מ-81 ספרים שראו אור בשנת 2011 נכתבו על ידי סופרים שאינם לבנים", אמרה.

גיי מודעת לכך שהנתונים במחקר לוקים בחסר משום שנבדק רק מוסף אחד (אם כי אחד הבולטים בעולם) אבל לדבריה התוצאות משקפות נטייה כוללת של הוצאות לפרסם בעיקר ספרים שנכתבו על ידי לבנים. תגובת "ניו יורק טיימס" לא נמסרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ