מתוך "HHhH"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הניסיון להגדיר את הרגע בחיים שבו קיום מסוים נהפך על פיו הוא קרוב לוודאי עניין מפוקפק. אני אפילו לא יודע אם רגעים כאלה אכן קיימים. אריק-עמנואל שמיט כתב את הספר הזה, "הצד של האחר", שבו הוא מדמיין שהיטלר עובר את בחינות הכניסה לאקדמיה לאמנות. הגורל שלו ושל העולם משתנה באחת מן היסוד: היטלר מתנסה בשלל פרשיות אהבה, הופך לחיית מין, מתחתן עם יהודייה שיולדת לו שניים-שלושה ילדים, מצטרף לקבוצת סוריאליסטים בפריז ונהיה לצייר מפורסם. במקביל, גרמניה מסתפקת במלחמה קטנה עם פולין, ובזה זה נגמר. אין מלחמת עולם, אין רצח עם, יש היטלר שונה לחלוטין מזה האמיתי.

אם נניח לכל ההלצות הספרותיות, מסופקני שעם - קל וחומר עולם שלם - יכול להיות תלוי באדם יחיד. עם זאת, שומה עלינו להודות שקשה למצוא מקבילה לאישיות מושחתת ושוטמת באופן מוחלט כל כך כמו זו של היטלר. ויש יסוד להניח שבחינות הקבלה ההן לאקדמיה לאמנות היו מאורע מכונן בגורלו הפרטי, שכן אחרי הכישלון הזה היטלר מצא את עצמו פושט יד במינכן, בתקופה שבה טיפח איבה כבדה והרת אסון כלפי החברה.

אילו היינו חייבים להגדיר רגע כזה בחייו של היידריך, זה היה בלי ספק אותו יום בשנת 1931, כשהביא לביתו את מי שוודאי היתה בעיניו סתם עוד בחורה. בלעדי אותה בחורה הכול היה שונה בתכלית עבור היידריך, עבור גבבצ'יק, עבור קוביש ועבור ולצ'יק, כמו גם עבור אלפי צ'כים ואולי מאות אלפי יהודים. לא ארחיק לכת עד כדי כך שאומר, שבלי היידריך היהודים היו ניצלים. אבל היעילות החריגה שהיה עתיד להפגין במהלך הקריירה שלו בשורות הנאצים מאפשרת להניח שהיטלר והימלר היו מתקשים מאוד להסתדר בלעדיו.

ב-1931 היידריך אינו אלא סגן בחיל הים, שנכונה לו קריירה צבאית מזהירה. הוא מאורס לאריסטוקרטית צעירה ועתידו מבטיח טובות. אבל הוא גם רודף שמלות מושבע, שמרבה בכיבושי נשים ובביקורים בבתי בושת. ערב אחד הוא הביא לביתו נערה שפגש בנשף בפוטסדאם ושהגיעה לקיל במיוחד כדי לבקרו. אני לא יודע בוודאות אם הנערה נכנסה להיריון, אבל הוריה, מכל מקום, דרשו פיצוי כלשהו. היידריך לא טרח לענות לבקשתם, הואיל וכבר נועד להתחתן עם לינה פון אוסטן, שאילן היוחסין שלה התאים לו יותר, כפי הנראה, מה גם שדומה כי היה באמת ובתמים מאוהב בה ולא באחרת. אתרע מזלו ואביה של אותה נערה היה חבר של האדמירל רדר בכבודו ובעצמו, שהיה לא פחות מאשר מפקד חיל הים. הוא הקים שערורייה גדולה. היידריך נחלץ ממנה בהסברים מבולבלים שאיפשרו לו לטהר את שמו בפני ארוסתו, אבל לא בפני הממסד הצבאי. הוא הועמד לדין, הורשע בקלון ולבסוף גורש מהצבא.

ב-1931, בשיאו של המשבר הכלכלי שמכניע את גרמניה, הקצין הצעיר שנכונה לו קריירה מזהירה מוצא את עצמו בלי עבודה, מובטל בין חמישה מיליון מובטלים אחרים. למזלו, ארוסתו לא זנחה אותו. בהיותה אנטישמית שלוחת רסן, היא מדרבנת אותו ליצור קשר עם נאצי רם מעלה בשדרת הפיקוד של אותו ארגון עלית חדש שכוכבו דורך אז: האס-אס.

האומנם היה ה-30 באפריל 1931 היום שבו גורש היידריך בבושת פנים מחיל הים, היום אשר בו נקשר גורלו בגורל קורבנותיו העתידיים? קשה לטעון זאת בביטחון, מה גם שבבחירות של 1930 היידריך הכריז: "עכשיו להינדנבורג הזקן לא תהיה ברירה אלא למנות את היטלר לקנצלר. ואז תגיע שעתנו". למעט זאת שטעה בשלוש שנים באשר למינויו של היטלר, אפשר לראות מה היו דעותיו הפוליטיות כבר ב-1930, ולכן אפשר להניח שגם אילו היה נשאר קצין בחיל הים, הוא היה מטפח קריירה נאה אצל הנאצים. אם כי אולי לא מפלצתית עד כדי כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ