היידריך בירושלים

תערוכה המוצגת בכנסת מתעדת את הכיבוש הנאצי של צ'כוסלובקיה

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

ההתנקשות בחייו של הפושע הנאצי ריינהרד היידריך נדונה לא רק בספרו של לורן בינה, אלא גם בתערוכת תצלומים המוצגת כעת במשכן הכנסת בירושלים. התערוכה, המציינת 70 שנה להתנקשות שביצעה תנועת ההתנגדות הצ'כוסלובקית למשטר הנאצי, היא פרי עבודתם של חוקרי המכון להיסטוריה צבאית בפראג. הצגתה נעשית במסגרת "ימי פראג", פסטיבל לתרבות צ'כית המתקיים במשך כל החודש ברחבי הארץ.

התצלומים בתערוכה סוקרים את הדרך שעברה צ'כוסלובקיה בתגובה לתוקפנות הנאצית - החל בהסכם מינכן ב-1938, שבו היא הופקרה על ידי המעצמות ונאלצה להעביר לידי היטלר את חבל הסודטים, ולאחר מכן הפלישה הגרמנית והקמת "הפרוטקטורט של בוהמיה ומורביה" בשליטת הנאצים.

חלקה המרכזי של התערוכה מוקדש לתקופה שבין סתיו 1941, אז הגיע היידריך לפראג, ועד להתנקשות בו ב-27 במאי 1942 והטבח ההמוני שביצעו הגרמנים בתגובה. בתמונה שצולמה לאחר כיבוש פראג נראה היידריך סוקר מצעד צבאי בעיר יחד עם היינריך הימלר, שמצדיע במועל יד; תמונה אחרת מתעדת את מכונית המרצדס של היידריך זמן קצר לאחר ההתנקשות.

נדבך נוסף בתערוכה, שתינעל ביום רביעי, מתרכז בתוכניות של היידריך לרדיפת יהודים, לרבות ארגון פרעות "ליל הבדולח", "איגרת הבזק" שלו שכללה פקודות לריכוז היהודים בפולין בגטאות וחלקו המרכזי בגיבוש "הפתרון הסופי" ובוועידת ואנזה. חלק אחר, החורג מההקשר ההיסטורי הספציפי של התערוכה, בוחן את היחסים בין העם הצ'כי לעם היהודי מאז תחילת המאה ה-20.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ