רומן אסור

טרילוגיית הספרים "50 גוונים של אפור", שיצאה לאחרונה בארה"ב, שוברת את שיאי ההשאלות בספריות הציבוריות, אך מעוררת סערה בקרב העומדים בראשן: האם על מוסדות כאלו לתמוך בהשאלתם של ספרים ארוטיים?

ג'ולי בוזמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ולי בוזמן, ניו יורק טיימס

טים קול, מנהל הקטלוג של הספרייה הציבורית של העיר גרינזבורו בצפון קרוליינה, מודע לעובדה ש"יש החולקים על ערכו הספרותי" של "50 גוונים של אפור" - כפי שניסח זאת בנימוס דרומי. ולמרות זאת, הוא הזמין 21 עותקים.

לקוחותיו אמרו את דברם, אומר קול, וכמנהלי ספריות רבים אחרים ברחבי ארצות הברית, הוא קלט את המסר: הקוראים רוצים את טרילוגיית "50 גוונים של אפור". בשבועות האחרונים הם צרים על הספריות בבקשה לקבל את הספרים לקריאה, ומסמנים בכך גל חדש של פופולריות לרומנים הארוטיים שהיו לכותרים הנמכרים ביותר בארצות הברית באביב הנוכחי. לנוכח הביקוש הגדול נאלצו עובדי הספריות המותשים לרענן בכמה מקרים את המדיניות שלהם - אם היתה להם מדיניות בכלל - בנוגע לארוטיקה.

באפריל יצאה הטרילוגיה, הכוללת גם את הכותרים "Fifty Shades Darker" ו,"Fifty- Shades Freed" בכריכה רכה בהוצאת וינטג' בוקס, חטיבה של קבוצת המו"לות קנופף דבלדיי, והמכירות הרקיעו שחקים כשההוצאה הדפיסה והפיצה את הספרים לראשונה בתפוצה רחבה.

ההתלהבות לא פסחה על הספריות. ברבות מהן, הטרילוגיה של המחברת הבריטית אי-אל ג'יימס נרשמה כספר המבוקש ביותר. מספר הממתינים חסר תקדים לכותר אחד (ביום שישי לפני שבועיים מנתה הרשימה בספרייה הציבורית הנפין קאונטי, הכוללת את מיניאפוליס, 2,121 מבקשים ועוד היד נטויה, לעומת 942 ב-9 באפריל).

אך למרות ההסתייגויות מהנושא שבו עוסקים הספרים - סיפור על רומן סאדו-מאזו בין מיליונר מניפולטיבי לבין צעירה נאיבית - אנשי הספריות סבורים שעליהם לספק אותו למנוייהם. "זה ‘מאהבה של ליידי צ'טרלי' 2012", אומר קול. "הביקוש הוא עניין רב חשיבות בעינינו, כי אנחנו רוצים לספק לקהל שלנו רבי מכר פופולריים".

אך יש ספריות שמתייחסות לסוגיה בדרך אחרת. הספרייה הציבורית ברווארד קאונטי במזרח פלורידה המרכזית הורידה ממדפיה את הספרים, לאחר שמנהלי הספריה החליטו שאינם ראויים לקריאה. "יש לנו אמות מידה, והספרים האלה הם בעינינו חומר פורנוגרפי", אומר דון ווקר, דובר הנהלת ברווארד קאונטי.

הספרייה הציבורית בפונד דו לאק שבוויסקונסין לא הזמינה עותקים מהטרילוגיה, שכן בעיניה הספרים אינם מתאימים לאמות המידה של הקהילה. ספריית גווינט קאונטי שבג'ורג'יה, סמוך לאטלנטה, סירבה להחזיק את הספרים ב-15 סניפיה, בנימוק שהשפה המפורשת של הטרילוגיה אינה עולה בקנה אחד עם מדיניות הספרייה, שאינה מחזיקה ספרים ארוטיים.

צנזורה מוסרנית

בשבוע שעבר הגיבה לעניין באופן רשמי קבוצת ארגונים, ובתוכה הקואליציה הלאומית נגד צנזורה. הקבוצה שלחה מכתב למועצת הספרייה בברווארד קאונטי ובו הוקיעה אותה על שסירבה להחזיק את הספר לצד ספרים נפוצים כגון "חוג הסרטן" (של הנרי מילר) ו"פחד גבהים" (של אריקה יונג).

"אין סיבה רציונלית להציע לקוראים ספרים ארוטיים כאלה, ובה בעת למנוע גישה לספרים בני זמננו שהתוכן שלהם דומה", נאמר במכתב. "בפסילה של ארוטיקה כקטגוריה הולמת לספריות ציבוריות יש מסר ברור ומובהק של הוקעה וגינוי, מסר מוסרני ברוחו, שבהחלט אינו ראוי במוסד ציבורי שמטרתו לשרת את הצרכים והאינטרסים של כל חברי הקהילה".

ג'ואן ברטין, מנהלת הקואליציה הלאומית נגד צנזורה, אמרה בראיון שהסרת הספר ממדפי הקריאה למבוגרים היא מעשה יוצא דופן. "ברוב המוחץ של המקרים שאנחנו עוסקים בהם מסירים מהמדפים ספרים כדי שילדים לא יראו אותם", היא אומרת. "בגלל זה המקרה הזה בולט כל כך. יש כמה סיבות לנסות להרחיק ילדים מתכנים כאלה, אבל בכל הנוגע למבוגרים, וכשלא מדובר בתועבה ובפורנוגרפיה של ילדים, פשוט אין שום סיבה לעשות זאת. המדיניות הזאת מנוגדת מאוד לנורמות המקובלות בתחום".

הוצאת וינטג', המשתייכת לרנדום האוס, אמרה בהודעה שפירסמה כי "רנדום האוס מתנגדת בלהט לצנזורה ספרותית ותומכת בתקנה הראשונה, שלפיה לקוראים יש הזכות להחליט מה יקראו. אנחנו סבורים שרשת הספריות הציבוריות ברווארד קאונטי עושה מעשה של צנזורה, ולמעשה היא אומרת ללקוחות הספרייה: אנחנו נקבע מה אתם יכולים לקרוא".

אילו ספרים תחזיק ספרייה, זו שאלה שנתונה לשיקול דעתם של בכירים בהנהלת הספריות המקומיות, והם פועלים משיקולים המבוססים על בקשות המנויים ועל התקציב העומד לרשותם.

מספר המנויים המחכים בתור לטרילוגיה "50 גוונים של אפור" יוצא דופן, ועולה על הביקוש הרגיל לספרים חדשים של ג'ון גרישם או דניאל סטיל, לדברי מנהלי ספריות. התור הולך ומתארך מדי שבוע. בספרייה הציבורית קויהוגה קאונטי שבאוהיו, רשת הכוללת את קליבלנד, 454 מנויים הזמינו את הספר בתחילת אפריל; מהשבוע שעבר מחכים לו כבר 1,399 קוראים.

רוברט רואה, מנהל בספריית קויהוגה, אומר שהספרייה רכשה 539 עותקים של הספר הראשון בטרילוגיה. אין מדור לספרות ארוטית בספרייה, הוא אומר, ולכן הוצב הספר בקטגוריה הכללית של ספרים למבוגרים. פול בוגארדס, דובר הוצאת וינטג' בוקס, סירב לספק את נתוני המכירות העכשוויים של הטרילוגיה, אך אמר שעד כה נמכרו מיליוני עותקים.

מרסי צ'לנר, מנהלת התכנים ושירותי ההשאלה בספריות הציבוריות בטמפה-הילסבורו קאונטי, אומרת שהנהלת הספריות בחנה את הספר בקפידה בטרם הזמינה אותו, אך בסופו של דבר החליטה שאינו שונה מהרומנים העל-טבעיים העוסקים בערפדים, סוגה הזוכה לפופולריות זה שנים. "יש סקס וארוטיקה בהרבה ספרים שנחשבים איכותיים", אמרה. "זה חלק מהחוויה האנושית".

ואולם קן הול, מנהל הספרייה בפונד דו לאק, אומר שהיה מעדיף לנצל את כספי הספרייה לרכישת ספרים בעלי ערך ספרותי או אמנותי. מאז התפרסמה ההודעה הרשמית שבה הודיעה הספרייה שלא תרכוש את הספר, מוטחים בו עלבונות. יש שכינו אותו ביורוקרט חסר תועלת. אך לדבריו הוא גם קיבל מחמאות רבות מתושבים הקוראים לו שלא לסגת. "כשמדובר בספר כזה, מישהו תמיד יחלוק על החלטתנו, תהיה אשר תהיה", אומר הול. "אנחנו חיים בעידן שבו אנשים לא אוהבים לדבר על אזורים אפורים - ומשחק המלים אינו מכוון".

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ