כתבים חדשים של צ'ה גווארה יוצאים לאור

לרגל יום הולדתו ה-84 של המהפכן, יצא לאור בקובה ספר הכולל רשימות מנערותו ואת מחשבותיו בעקבות קריאת ספרות קלאסית

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

ספר המאגד כתבים שטרם פורסמו של המהפכן הארגנטינאי-קובני ארנסטו "צ'ה" גווארה ראה אור בסוף השבוע בקובה. הספר יוצא 45 שנה לאחר מותו של גווארה. על פי דיווחים באתרי חדשות מדרום אמריקה, השקת הספר התקיימה כחלק מחגיגות לציון יום הולדתו ה-84 של גווארה, החל ב-14 ביוני.

הספר הנקרא בספרדית "Apuntes Filsoficos", ("הערות פילוסופיות"), מאגד כתבים ותצלומים של גווארה בעריכתה של החוקרת מריה דל כרמן ארייט והמרכז ללימודי צ'ה גווארה. הוא כולל רשימות מנערותו של גווארה, ומתקופות שהותו בטנזניה, בפראג ובקובה, וכן מהתקופה בה הגיע לבוליביה, שבה גם מצא את מותו בידי חיילים.

הספר כולל גם את מחשבותיו ורשמיו של גווארה מהספרים והכתבים הרבים שקרא בשנתיים וחצי שקדמו למותו. בין היתר מסכם המהפכן את רשמיו בעקבות קריאתו ב"הקפיטל", של קארל מרקס, ובוחן את כתביהם של הוגי דעות סוציאליסטים וקומוניסטים. בספר מספק גווארה הערכות, הערות וניתוחי מצב שונים, המושפעים מהגותם של מרקס, אנגלס, מאו מאו טסה טונג, לנין ואחרים.

כמו כן, כותב גווארה את מחשבותיו בעקבות קריאתו את "האיליאדה" ו"האודיסיאה" של הומרוס, מחזות שכתב ויליאם שייקספיר, ספריהם של סופרים דרום-אמריקנים שונים ועוד.

את הספר פותח, כהקדמה, מכתב שפורסם בעבר, אותו שלח גווארה מטנזניה ב-1965 לאינטלקטואל הקובני ארמנדו הארט ששימש באותה תקופה שר החינוך. את המכתב כתב גווארה לאחר כישלון במהלך צבאי, ובמסגרתו הוא מתאר בפני הארט את העיסוק שלו בפילוסופיה ואת החשיבות שהוא מוצא בהכללת לימודי הפילוסופיה במערכת החינוך בקובה.

"צ'ה" גווארה, שהפך ברבות השנים לסמל למהפכנות, נולד למשפחה אמידה וליברלית בארגנטינה. עוד בילדותו נחשב לבעל ידיעות נרחבות ויכולת קריאה מרשימה, שהובילה אותו לקרוא את כתביו של מרקס עוד בצעירותו. ב-1947 החל בלימודי רפואה, אותם מעולם לא סיים.

הוא נהג לערוך מסעות בדרום אמריקה, על חלקם כתב בספרו "דרום אמריקה באופנוע" (שגם עובד לסרט קולנוע מצליח), במסגרתם פגש שכבות שונות בחברה, כמו אינדיאנים, עניים ומצורעים. ב-1955 פגש במקסיקו את פידל קסטרו, לימים נשיא קובה, ובאותה העת מהפכן צעיר שביקש להחליף את השלטון בארצו.

לאחר המהפכה בקובה בתקופה שבה נכתבו רבות מהרשימות המופיעות בספר החדש, החל גווארה לנדוד כששימש במשך מספר שנים כשגריר מטעם קובה. לאחר שעזב את קובה הגיע לבוליביה, ככל הנראה על מנת לעורר גם בה מהפכה, אך נתפס והוצא להורג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ