המגמה הספרותית

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה

ארכיונו של ס' יזהר ייפתח לציבור

בימים אלה הושלם תהליך המיון והרישום של ארכיונו של הסופר ס' יזהר (יזהר סמילנסקי), שהועבר לספרייה הלאומית בירושלים בחלקים מאז שנת 2002, והוא ייפתח בקרוב לציבור. הארכיון כולל כתבי יד, בהם של הספר "אפרים חוזר לאספסת", התכתבויות, תרגומים, ראיונות, מאמרים, תצלומים, תעודות, פרסים וכן איורים ופריטים נוספים הקשורים לאשתו, הציירת נעמי סמילנסקי. הארכיון כולל גם כמה תרגומים מיצירותיו של יזהר בכתבי עת ובעיתונים בחו"ל.

לכבוד השלמת הארכיון ולציון שש שנים למותו של יזהר, יתקיים בספרייה הלאומית ב-22 ביולי האירוע "הטה כעת אוזן אל הגבעות האלה".

באירוע ישתתפו פרופ' יורם צפריר מהמכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית; בניו של יזהר, ישראל סמילנסקי וזאב סמילנסקי; המשוררת אגי משעול ודרור זמל שילווה את הערב בנגינה בפסנתר.

כמו כן, יוקרנו קטעים שבהם ס' יזהר קורא מ"ימי צקלג", קטע מהסרט "מקדמות" שביימה ענת אבן, ויוצגו קטעים מומחזים מתוך הצגות של קבוצת התיאטרון רות קנר, "גילוי אליהו" ו"אצל הים", שנעשו על פי יצירותיו.

עידו בלאס

ספר חדש על שירה מזרחית

"מה זה להיות אותנטי - שירה מזרחית בישראל", ספרו החדש של פרופ' יוחאי אופנהיימר ראה אור בהוצאת רסלינג. הספר סוקר ובוחן את השירה שכתבו בעברית יוצרים ויוצרות מזרחים ב-40 השנים האחרונות. בספרו עומד אופנהיימר, המלמד בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב, על ייחודה של השירה המזרחית, ופותח צוהר לדיון רחב יותר על מקומה בחברה ועל חשיבותה כזרם אלטרנטיבי לשירה ההגמונית הישראלית.

עידו בלאס

אירועי ספרות ב"לילה לבן"

"לילה לבן", שיתקיים ביום חמישי בתל אביב, יכלול אירועים ספרותיים ובהם המופע הפותח "שרים וקוראים", המוקדש לשירת ילדים. באירוע שיחל ב-18:45 בבית ביאליק יופיעו יוני רכטר ורונה קינן בשירים של לאה גולדברג, חיים נחמן ביאליק, יהודה אטלס ואחרים.

ב"קפה גורדו" שבחוף גורדון יתקיים האירוע "לילה עם הלווייתן הלבן", שיעסוק בספרו של הרמן מלוויל, "מובי דיק". בהשתתפות מרצים ותלמידים מאוניברסיטת תל-אביב והאוניברסיטה העברית.

בבית אריאלה יתארחו אנשי ספרות ובהם עמוס עוז, ד"ר דרור בורשטיין, דני קרמן ואפרים סידון. בספרייה יוקרנו סרטים תיעודיים על סופרים ומשוררים ובהם אדם ברוך, אורלי קסטל-בלום, אגי משעול, בתיה גור, שרה שילה, חנוך לוין ואידה פינק. אירועים נוספים יתקיימו בספריית מגדל שלום. אתגר קרת, יהלי סובול, דב אלפון ואורלי קסטל-בלום ישתתפו באירוע המשלב ספרות וטכנולוגיה. בגלריה גל-און יתקיים אירוע שירה בהשתתפות עודד כרמלי, הילה להב ואחרים. בגן יעקב יופיעו תלמידי בית הספר מוזיק בשירי דוד אבידן ובסניף של חנות "תולעת ספרים" ברח' מזא"ה ירצו בין השאר יאיר גרבוז, ארנה קזין ואלכס אפשטיין.

עידו בלאס

ספר ילדים דיגיטלי לנורית זרחי

ספר הילדים החדש של נורית זרחי, "יסודר החדר מיד", ראה אור בהוצאת ארמון ספרים בפורמט דיגיטלי בלבד ובגרסה אינטראקטיבית. הספר מיועד לילדים בני ארבע-שבע. הוא נמכר כאפליקציה וניתן להורדה בחנויות האפליקציות השונות. זהו ספרה הראשון של זרחי, שכתבה יותר ממאה ספרים, הרואה אור בגרסה כזאת.

"אני מנסה את העתיד", אמרה זרחי. "הספר יצא יפה מאוד וזה אותו דבר מרוב הבחינות, אבל אחר כך כשלא יוצא ספר מודפס התחושה מוזרה, כי אני מדור הספר". הספר, המספר על ילדה שחדרה תמיד מבולגן, כולל קריינות של הסיפור, איורים של הדר ראובן, משחקים ופעילויות, מוסיקה מקורית ואפשרות להקלטת קריינות אישית.

עידו בלאס

נטשה טרתוויי תהיה שרת השירה של ארה"ב

נטשה טרתוויי נבחרה להיות שרת השירה החדשה של ארצות הברית. המשוררת, בת 46, תמלא את התפקיד מספטמבר הקרוב ותחליף את המשורר פיליפ לוין, בן 84, שמונה בקיץ שעבר. טרתוויי תהיה האדם ה-19 שממלא את התפקיד מאז נוסד ב-1986 ואחת הצעירות אי פעם. לפני כן נמנו בין שרי השירה בארצות הברית משוררים כמו יוסיפ ברודסקי, מארק סטרנד, רוברט פרוסט ואליזבת בישופ.

טרתוויי החלה לכתוב שירה בעת לימודיה בקולג', אחרי שאביה החורג רצח את אמה. "התחלתי לכתוב שירים כתגובה לאובדן גדול, כפי שאנשים הגיבו למשל אחרי פיגועי 11 בספטמבר", סיפרה באחרונה. טרתוויי , שמלמדת ספרות אנגלית וכתיבה יוצרת באוניברסיטת אמורי באטלנטה, תעבור בינואר, כחלק מתפקידה כשרת השירה, לעבוד במשרד בספריית הקונגרס בוואשינגטון.

איתמר זהר

* בספריית בלפר ברמלה יתקיים מחר ב-20:00 מופע מוסיקלי לכבוד צאת ספרה של ציפי שחרור "קליפסו רמלה".

* המשורר, העורך והמבקר אלי הירש יתארח מחר ב-20:00 בבית הליקון בתל אביב למפגש על תמונת ההווה של השירה העברית, על ספריו ועל חייו.

* בגלריה שלוש יתקיים ביום רביעי ב-20:00 אירוע השקה לספרם של דוד גורביץ ודן ערב, "האנציקלופדיה של הרעיונות". באירוע ישתתפו פרופ' זיוה שמיר, ניר ברעם, ללי ציפי מיכאלי, ענת לוין ואחרים.

* בחנות "סיפור פשוט" בתל אביב יתקיים ביום חמישי ב-19:00 אירוע לכבוד צאת ספרו של המשורר שי אריה מזרחי, "הוא המסמן את המקום" (הוצאת רימונים).

* ספר השירה של איתי אלעד, "קרבה מדרגה ראשונה" (הוצאת עיתון 77) יושק בשבת ב-20:00 באירוע ב"חללית" (הירקון 70) בתל אביב.

צו קריאה

מחווה לאהרן שבתאי

מפעל תרגום המחזות היווניים הקלאסיים של המשורר והמתרגם אהרן שבתאי הגיע לסיומו עם פרסום שלוש טרגדיות יווניות שתירגם. "מבקשות החסות" של אייסכילוס, ו"הנשים הפניקיות" ו"ילדי הרקלס" של אוריפידס. כמו שאר המחזות היווניים שתירגם, הן ראו אור בהוצאת שוקן והמפעל לתרגום ספרות מופת.

כמה מהמחזות הקודמים שתירגם, ובהם "אדיפוס המלך", "אנטיגונה" ו"מדיאה", כבר תורגמו בעבר בידי מתרגמים דוגמת שאול טשרניחובסקי, שלמה דיקמן ושמעון בוזגלו. עם זאת, שבתאי הוא היחיד שתירגם את מכלול המחזות היווניים שהשתמרו מהעת העתיקה.

לציון השלמת התרגומים יתקיים ב-6 ביולי אירוע במדיטק בחולון. האירוע, בהשתתפות מו"לית הוצאת שוקן רחלי אידלמן, יו"ר המפעל לתרגום ספרות מופת פרופ' ניצה בן ארי ושגריר יוון בישראל קיריאקוס לוקאקיס, יכלול הצגות של קטעים נבחרים מהיצירות לצד הופעות. בין המשתתפים נכללים ג'טה מונטה, יהלי סובול, ערן צור, דרור קרן ואחרים.

עידו בלאס

סדרת עיון חדשה בעם עובד

"מפתחות", סדרה בשיתוף "סל תרבות ארצי" והוצאת עם עובד, תחל בקרוב לצאת לאור. הסדרה, בעריכת דורי מנור, תתמקד בספרי עיון שכתבו מומחים למוסיקה, תיאטרון, קולנוע, מחול, אמנות פלסטית וספרות.

הספר הראשון שיראה אור הוא "המוסיקה לפני הכל: על הלחנת השירה" מאת עודד אסף על הזיקה בין מלים למוסיקה. אחריו ייצאו "סיפורים יכולים להציל" של מרית בן ישראל על אגדות בקולנוע, בתיאטרון ובאמנות הפלסטית; "על הקאנון של ספרות הילדים הישראלית" מאת יעל דר ו"על קיטש באמנות הישראלית" מאת אורי הולנדר. עותקים מכל ספר שיראה אור בסדרה יישלחו חינם לבתי ספר ברחבי הארץ.

בחנות "תולעת ספרים" ברחוב מזא"ה בתל אביב התקיים ביום רביעי שעבר המופע המוסיקלי "האיש האחר" על נתן אלתרמן, בהשתתפות המוסיקאי דקר לבנת ורונן וודלינגר. לבנת הלחין מחדש שירים כמו "ירח", "כפה אדומה" ו"עוד אבוא אל סיפך", ושירים נוספים הלקוחים מספרו של אלתרמן "כוכבים בחוץ"

בחנות "תולעת ספרים

תלמוד בבלי

כרך נדיר של תלמוד בבלי עם הגהות בכתב ידו של הגאון מווילנה יוצע למכירה ביום שלישי הבא ב-19:00 בבית המכירות הפומביות "קדם" בירושלים. זהו אחד מכתבי היד היחידים של הגאון רבי אליהו מווילנה הידועים כיום, והוא יוצע למכירה בחצי מיליון דולר

"אי אפשר להשאיר מלים בולטות מדי, כמו צוקים. צריך להשטיח אותן, או להגביה את המלים שסביבן

בן אוקרי ל"אינדיפנדנט"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ