גבריאל גרסיה מרקס הפסיק לכתוב: סובל מדמנציה

בהרצאה שנשא אחיו של הסופר בפני סטודנטים אמר כי "לעתים מתקבלת התחושה שהיו מעדיפים שהוא ימות, כאילו שמותו הוא חדשות גדולות"

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

הסופר זוכה פרס הנובל גבריאל גרסיה מרקס סובל מדמנציה ונאלץ להפסיק לכתוב - כך נודע השבוע בהרצאה שנשא אחיו של הסופר בפני סטודנטים בקרטחנה. לדבריו של האח, המשפחה ניסתה לשמור את דבר מחלתו של גרסיה מקרס כסוד עד כה, כיוון שמדובר בעניין פרטי.

"יש הרבה שמועות, חלקן נכונות, אבל גם הן תמיד מלאות בפרטים מורבידיים", אמר האח, ג'יימי גרסיה מרקס. "לפעמים אפשר לקבל את התחושה שהם היו מעדיפים שהוא ימות, כאילו שמותו הוא חדשות גדולות".

בהרצאה שנשא הוסיף וסיפר כי הסופר, בן 84, מתקשר אליו לעיתים תכופות על מנת לשאול שאלות בסיסיות. "לפעמים אני בוכה כי אני מרגיש שאני מאבד אותו", סיפר האח, שציין כי גרסיה מרקס גם הפסיק לכתוב לחלוטין.

זוהי הפעם הראשונה שמישהו מבני המשפחה מדבר על הנושא בפתיחות. אחיו הצעיר של מרקס הוזמן לדבר על יחסיהם ואמר כי אינו יכול יותר להסתיר את דבר מחלת אחיו. "הוא במצב מצוין מבחינה פיזית, אבל במשך זמן ממושך סובל מדמנציה", אמר. "אבל עדיין יש לו את ההומור, העליזות וההתלהבות שהיו לו תמיד".

גבריאל גרסיה מרקס מתגורר כיום במקסיקו ולא כתב דבר מאז פרסום הרומן האחרון שלו, "זכרונות מהזונות העצובות שלי", שראה אור בעברית בהוצאת עם עובד בתרגום טל ניצן.

גבריאל גרסיה מרקס בביתו שבמקסיקו, לפני כשנתייםצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ