"חלק בלתי נפרד ממפעל ההתנחלות"

חרם על תחרות הסיפורים "אגדתא"

אמנים ואנשי רוח מחרימים וקוראים לציבור שלא להשתתף בתחרות הסיפור הקצר השנתית של אתר ynet בשל שיתוף הפעולה עם מכללה מהשטחים

עידו בלאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו בלאס

תחרות הסיפור הקצר "אגדתא" שמקיים אתר האינטרנט ynet אחת לשנה נפתחה בשבוע שעבר בפעם החמישית, וגררה ביקורת חריפה מצד אנשי אמנות ורוח. זאת, בשל שיתוף הפעולה של האתר עם מכללת "הרצוג גוש עציון", הממוקמת בהתנחלות אלון שבות. בין המתנגדים הבולטים לשיתוף הפעולה השחקנית עינת ויצמן, המתרגמת והעיתונאית אילנה המרמן, ד"ר ענת מטר מהחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב.

במכתב שנשלח לעורך הראשי של וויינט, יון פדר, שיבחו החתומים את התחרות כמפעל תרבותי חשוב, אולם הוסיפו כי הם מצרים על כך שפדר בחר "לערער את יסודותיו המפעל הזה ולחסום את דרכם של ישראלים שוחרי שלום מלהשתתף בו בשל מתן חסות לתחרות על ידי המכללה השוכנת בהתנחלות אלון שבות". לדברי החתומים על המכתב, "מוסדות כמו מכללת הרצוג גוש עציון הם חלק בלתי נפרד ממפעל ההתנחלות ונועדו להעניק לו תדמית תרבותית ולחזק את הלגיטימציה שהוא בשום פנים ואופן אינו ראוי לה". בסיום המכתב ביקשו החתומים מפדר להסיר את חסותה של מכללת הרצוג, תוך קריאה לציבור הישראלי להדיר רגליו מהתחרות.

לאחר שהתקיימה בעבר בשיתוף עם תנועת בני עקיבא, מתקיימת התחרות בשיתוף מכללת הרצוג זו השנה השנייה ברציפות. "ייתכן שהחסות ניתנה גם בשנה שעברה ורק השנה, בהיותנו למודי קמפיינים, החיישנים שלנו התחדדו יותר וזיהו את נותנת החסות", אמרה ורדית שלפי, אחת מיוזמי המכתב ומיוזמי מכתב האמנים נגד ההופעות באריאל. "בכל מקרה, העובדה שיש לחסות הזאת ותק לא הופכת אותה ללגיטימית".

אילנה המרמןצילום: דניאל צ'צ'יק

במקביל לשיגור המכתב פנו שלפי ושותפיה גם למחזאית והסופרת סביון ליברכט, השופטת בתחרות, שהיתה חתומה על מכתב האמנים נגד ההופעות באריאל. "בתקופת מכתב האמנים שיתפנו היא ואני פעולה כמעט על בסיס יום יומי, כך שאני רואה במעשה שלה וסירובה לסגת מהשיפוט בתחרות לא רק בגידה בדרך אלא גם בגידה אישית", הוסיפה שלפי. "סביון היא אמן ואדם שאני מאד מעריכה ולכן האכזבה גדולה שבעתיים".

מסביון ליברכט נמסר: "אמנם, כאשר נתתי את הסכמתי להיות שופטת בתחרות לא נמסר לי שמכללת גוש עציון היא אחד המממנים של התחרות (גם לא נמסר לי שאתר ynet מעורב בתחרות). לאחר שנודע לי הדבר שקלתי והחלטתי שכיוון שמדובר בתחרות ארצית ולפי תחושתי הפניה אלי נעשתה בתום לב, לא אמשוך את השתתפותי. בעיניי, דין תמיכה בתחרות סיפורים ארצית אינו דין בניית היכלות מעבר לקו הירוק. לצערי, ורדית שלפי, כדרך הקיצונים, לא מוכנה לכבד החלטה הנוגדת את דעתה שלה ומצפה שאנשים ינהגו כעדר חותמים, ואפשר לומר, לכן, שהאכזבה היא הדדית".

באתר ynet סירבו להתייחס לנושא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ