המגמה הספרותית: כתב עת ספרותי ראה אור באינטרנט

וגם: הוצאת אופיר ביכורים תפרסם ספרים דיגיטליים, מהדורה חדשה ל"המלך ריצ'רד השלישי", פרס חנה ארנדט יוענק להיסטוריונית יפעת וייס ועוד

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כתב עת ספרותי חדש, "לרוחב", ראה אור באינטרנט

גיליון ראשון של "לרוחב", כתב עת דו-לשוני לספרות של אנשי "גרילה תרבות", עלה בימים אלה לאינטרנט בעריכת מתי שמואלוף, נעמה גרשי, תאמר סאלחה ואלמוג בהר. גיליונות כתב העת, שהופק באופן עצמאי ובהתנדבות, יראו אור פעם בשנה ויכללו טקסטים בעברית ובערבית. מטרת כתב העת, על פי עורכיו, היא ליצור כתב עת המגיב למציאות ומנסה להשפיע עליה דרך יצירת מרחב ספרותי פתוח, דו לאומי ופוליטי.

"'לרוחב' קם כדי לתעד את אלה החיים", נכתב בדברי הפתיחה של הגיליון. "ללוות את התנועה המתרחשת כבר כמה שנים בתוך המרחב הציבורי שאינה מבקשת להוריד את השירה לרחוב אלא טוענת כי השירה היא הרחוב".

הגיליון הראשון, הכולל 130 עמודים, מוקדש לנושא "חורבן" ומתמקד בשירה, אבל כולל גם אמנות, פרוזה ומסות ספרותיות. בין הכותבים נמנים המשוררים שחר מריו מרדכי, ענת זכריה, יונית נעמן, ואן נויין, אמירה הס, ג'ודעת עיד וראג'י בטחיש, האמנים לארי אברמסון, מאג'דה חלבי מרעי וענבל לימור. בגיליון מופיע פרק ראשון מתוך רומן חדש של הסופר והמשורר מואיז בן הראש, וסיפור של הסופר עמיחי שלו.

מתוך הגיליון הראשון של "לרוחב": ענבל לימור, "Sun Bath" 2008

את הגיליון אפשר לקרוא ולהוריד בכתובת http://www.gerila.co.il/wide01. ב 1 באוגוסט יתקיים ערב השקה ב"בית העם" בשדרות רוטשילד בתל אביב.

-עידו בלאס

הוצאת אופיר ביכורים תפרסם ספרים דיגיטליים

הוצאת אופיר ביכורים, המתמקדת ביוצרים בראשית דרכם, הרחיבה את פעילותה לתחום הספרים האלקטרוניים. ההוצאה תציע מעתה לסופריה הפקה והוצאה לאור של יצירותיהם גם בפורמט דיגיטלי וכן שיווק בערוצים אלקטרוניים שונים. הקוראים יוכלו לסמן עמודים וקטעים מסוימים, לכתוב הערות, לקרוא הערות שוליים המקושרות לטקסט בגוף הספר, ולעבור לאתרים, קובצי קול ווידיאו הקשורים אל הספר, כמו אתר או בלוג של הסופר.

הספרים שיראו אור במהדורה דיגיטלית יעברו שלבי תהליך ההפקה של ספר מודפס, כמו בחינת כתב היד על ידי לקטור, עריכה לשונית והגהה, עיצוב ועימוד. לכל ספר יהיה עמוד באתר מכירה ייעודי ובו גם תקציר, פרק ראשון לקריאה באתר או להורדה לקורא האלקטרוני, אפשרות להשארת תגובה באתר או בדף פייסבוק.

-עידו בלאס

מהדורה חדשה ל"המלך ריצ'רד השלישי"

לרגל העלאת מחזהו של ויליאם שייקספיר, "ריצ'רד השלישי", בתיאטרון הקאמרי, יראה אור המחזה, בתרגומו של המשורר והמתרגם מאיר ויזלטיר, במהדורה חדשה בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

איתי טיראן ב"ריצ'רד השלישי" בקאמריצילום: דניאל קמינסקי

שייקספיר פירסם את המחזה, מהארוכים שבמחזותיו, בסוף המאה ה-16. האליטה האנגלית השלטת במאה ה-15 מוצגת בו כמשפחת מאפיה אחת גדולה ורצחנית. המחזה, שנהפך עם השנים לאחד המחזות הפופולריים ביותר שלו, תורגם בידי ויזלטיר ב-1991 בשיתוף המפעל לתרגום ספרות מופת.

ב"קאמרי" מוצג המחזה לצד מחזה נוסף של שייקספיר, "ריצ'רד השני". את שני המחזות ביים ארתור קוגן ובשניהם מגלם איתי טיראן את התפקיד הראשי.

-עידו בלאס

אות כבוד מפולין לרוני סומק

המשורר רוני סומק קיבל בתחילת החודש את אות "צלב אבירי השירות המופתי" של הרפובליקה הפולנית מאת נשיא הרפובליקה הפולנית ברוניסלב קומורובסקי ובחתימתו. האות הוענק לסומק על קידום התרבות הפולנית בישראל, ונמסר לו בשגרירות פולין בתל אביב על ידי שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ'.

על פי המכון הפולני בישראל, סומק "מקדם במסירות גדולה את השירה והתרבות הפולנית בישראל... למרות שורשיו העיראקיים, הוא קורא לעצמו לעתים קרובות שגריר השירה הפולנית. בכל הזדמנות הוא מצטט משוררים פולנים, והופך את יצירתם לפופולרית גם בישראל. כמרצה לספרות במכללת סמינר הקיבוצים ומורה בתיכון עירוני א' בתל אביב, רוני סומק מפיץ את התרבות הפולנית בקרב תלמידיו".

-עידו בלאס

פרס חנה ארנדט יוענק להיסטוריונית יפעת וייס

פרס חנה ארנדט למחשבה פוליטית יוענק השנה להיסטוריונית הישראלית פרופ' יפעת וייס - כך הודיעה בשבוע שעבר קרן היינריך בל. הקרן, בשיתוף עם העיר ברמן בגרמניה, מחלקת את הפרס בכל שנה מאז 1995 לאינטלקטואל או פעיל פוליטי הממשיך את מורשתה של ארנדט, הפילוסופית היהודייה-גרמנייה עתירת ההשפעה. עם זוכי הפרס בעבר נמנים בין היתר ז'וליה קריסטבה, יואכים גאוק (כיום נשיא גרמניה), דניאל כהן-בנדיט, טוני ג'אדט ומייקל איגנטייף.

בנימוקים להענקת הפרס לווייס נאמר כי מחקריה פתחו צוהר למחשבה על מכלול היחסים בין מיעוטים וקבוצות אתניות בישראל והרימו תרומה לחברה האזרחית ולשיח הציבורי. לדבריהם של שופטי הפרס, וייס נמנית עם הדור הצעיר של ההיסטוריונים הישראלים שחוקרים בזהירות ובלא משוא פנים את ההיסטוריה הישראלית והפלסטינית.
וייס, ילידת 1962, מלמדת באוניברסיטה העברית בירושלים, שבה היא גם עומדת בראש מרכז מינרבה ע"ש פרנץ רוזנצווייג לחקר התרבות ותולדות הספרות היהודית-גרמנית. היא תקבל את הפרס, לרבות מענק בסך 7,500 יורו, בטקס שיתקיים בדצמבר בסנאט העיר ברמן.

-אבנר שפירא

ערב ספרותי בנושא טבעונות

"מדברים מהפה", אירוע תרבות שיתקיים ביום שישי ב 16:00 במועדון לבונטין 7 בתל אביב, יעסוק בנושא הטבעונות דרך שירה, ספרות, אמנות והגות. באירוע ישתתפו העיתונאית והסופרת אבירמה גולן, המשוררים אגי משעול, חן קליימן ורון דהן והסופר דרור בורשטיין. כל אחד מהמשתתפים יציג יצירות שלו הקשורות לנושא. זהו חלק ממסע הסברה להפצת טבעונות וקידום זכויות בעל חיים ביוזמת חובב עמיר ודניאל ארליך. מסע ההסברה שלהם מבוסס על הרצאתו המצליחה של פעיל זכויות בעלי החיים האמריקאי גארי יורופסקי שהם תירגמו לעברית.
-עידו בלאס

השחיתות בראי הספרות

מרכז התרבות בית אביחי בירושלים יקיים מחר ב 20:00 אירוע שיוקדש לספרים העוסקים בפרשיות שחיתות. במפגש, שכותרתו "האם ישראל מושחתת?", יארח המנחה שמואל רוזנר, ראש מחלקת ספרי העיון בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן-דביר, את פרופ' יוסי שיין, מהחוג למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב ומחבר הספר "שפת השחיתות ותרבות המוסר הישראלית"; את עו"ד דינה זילבר, פרקליטה במחלקת הבג"צים שבפרקליטות המדינה, מתמחה במשפט ציבורי, חוקתי ומנהלי ומחברת הספר "היועצים המשפטיים והפרשות שטלטלו את המדינה" שעוסק בהיסטוריה של מוסד היועץ המשפטי לממשלה; ואת העיתונאי מרדכי גילת, מחבר הספר "קללת דרעי".

בשיחה, המתקיימת כחלק מסדרת מפגשי "בימת ספר" המוקדשים להיבטים שונים של ספרות, ידונו המשתתפים בשאלות של שחיתות בישראל, המלחמה בה והשפעותיה, פרשיות השחיתות האחרונות במערכת הפוליטית בארץ ומקומה של הספרות בסוגיות אלו.

-עידו בלאס

המשוררת קרול אן דאפי זכתה בפרס פן/פינטר

המשוררת הבריטית קרול אן דאפי זכתה בפרס פן/פינטר. הפרס, בסך 1,000 ליש"ט, מוענק מטעם הסניף הבריטי של ארגון הספרים העולמי פן, לציון זכרו של המחזאי הרולד פינטר, זוכה פרס נובל לספרות, שמת ב 2008.

דאפי, הממלאת את תפקיד "המשוררת המלכותית" בבריטניה מאז 2009, היא הזוכה הרביעית בפרס השנתי, אחרי המשורר טוני הריסון, הסופר חניף קוריישי והמחזאי דייוויד הייר. בצוות השופטים השנה היו נשיאת הסניף הבריטי של פן, ג'יליאן סלובו, הסופרים מלווין בראג ומרגרט דראבל והסופרת אנטוניה פרייזר, אלמנתו של פינטר ויו"ר ועדת הפרס. בנימוקי הזכייה נאמר בין השאר כי "דאפי היא משוררת מצוינת המגיבה לאירועים עכשוויים באופן מיידי כפי ששום משורר מלכותי לא עשה בעבר".

-איתמר זהר

צו קריאה

- המשוררים אגי משעול וליאור שטרנברג יתארחו מחר ב 19:00 בבית הקפה הירושלמי "תמול שלשום" לשיחה על כתיבה, שירה, ועל ספריהם החדשים.

- המופע "פתאום הייתי מוכרחה לשיר", שיתקיים בתיאטרון צוותא בתל אביב ביום רביעי ב 20:30, הינו מופע מוסיקלי העוסק בנשים בזמר העברי ובשירה הישראלית, ומתקיים במסגרת סדרת "יוצרים מזווית אישית". באירוע יכללו שירים של תרצה אתר, אלזה לסקר שילר, וכן שירים העוסקים בנשים מאת אברהם חלפי, יהודה עמיחי, חיים חפר ואחרים. במופע ישתתפו דרור קרן, רוני סומק, אולה שור סלקטר, טלי אורן ואייל חביב.

- ספרה של אסתר אורנר, "סוף, והמשך", הרואה אור בסדרת "ושתי" של הוצאת רסלינג, יושק ביום חמישי ב 19:30 בחנות הספר "סיפור פשוט" בתל אביב, בהשתתפות עורכת סדרת ושתי, עדי שורק, מאיה בז'רנו, רועי גרינוולד ופנינה עמית.

אירוע לציון 78 שנים למותו של המשורר חיים נחמן ביאליק התקיים ביום רביעי האחרון בבית העלמין ברחוב טרומפלדור בתל אביב. באירוע, ביוזמת בית ביאליק שהנחתה איילת ביתן שלונסקי, השתתפו החזן אליהו גרינבלט בפרקי תפילה, המשורר מאיר ויזלטיר שנשא דברים על ביאליק והמשוררת ענת זכריה שהקריאה משיריו.

מאיר ויזלטיר באירוע לציון מותו של ביאליקצילום: דניאל בר און

פסל בדמותו של הסופר שלום עליכם ייחנך ביום חמישי בנתניה. בטקס תשתתף ראש העיר נתניה מרים פיירברג-איכר, שתישא דברים, צאצאיו של שלום עליכם, וביניהם נכדתו הסופרת בל קאופמן. הפסל לב סגל, תושב נתניה, מתעד במשך שנים את אנשי העיירה היהודית. חמישה מפסליו, בהם דמויות של כנר על הגג וכליזמרים, דמויות המופיעות בסיפוריו של שלום עליכם, מוצבים ברחבי העיר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ