חוק הסופרים אושר בקריאה ראשונה

33 תמכו בחוק, 2 התנגדו. לבנת: "ספר הוא לא מוצר מדף. המצב פוגע גם בקוראים". ח"כ הורוביץ: "לו הממונה על ההגבלים העסקיים היה פועל אולי לא היה בחוק צורך"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

עבר בצהריים (רביעי) בקריאה ראשונה בכנסת ברוב של 33 תומכים ושני מתנגדים. כעת יעבור החוק לדיון בועדת החינוך התרבות והספורט.

כשהציגה את החוק אמרה שרת התרבות והספורט לימור לבנת כי היא נרגשת להביאו בפני הכנסת: "תהליך לידתו של החוק ארך שלוש שנים. ספר הוא מוצר תרבותי, הוא לא עוד מוצר מדף. ספר הוא לא קוטג'. יש לעשות את ההבחנה הזאת. בענף הספרים קיימים כשלים חמורים הפוגעים גם בציבור הקוראים. יש אצלנו דואופול של שתי רשתות ספרים. המצב הזה גורם לפגיעה קשה בתחרות החופשית".

חוק הספרים קובע כי מחירו של ספר לצרכן לא ישתנה במשך 18 חודשים מתאריך הוצאתו לאור. כמו כן, בתקופה זו יקבלו הסופרים תמלוגים בשיעור של 8% עבור 6,000 העותקים הראשונים, ותמלוגים בשיעור 10% עבור כל עותק נוסף. טיוטת החוק קובעת גם כי מבצעי הנחות על ספרים חדשים יוגבלו לשבוע הספר ולתקופות החגים. בנוסף, ייאסר על חנויות הספרים לתגמל את המוכרים על מכירת ספרים, וכן ייאסר עליהן לתת עדיפות למו"ל מסוים בהקצאת שטחי תצוגה. לפני כשבוע שהגיש השר יעקב מרגי מש"ס.

מבצע ברשת "צומת ספרים"צילום: אייל טואג

ח"כ ניצן הורביץ, שיזם את החוק לפני שלוש שנים, אמר במליאה: "ספר עברי יכול להימכר רק כאן, ואם לא נדע להגן על התרבות הזאת, אנחנו שומטים את הקרקע התרבותית תחת רגלנו. מי שמרוויח היום בתחום הספרים הם לא הסופרים, המשוררים או העורכים, אלא שתי רשתות גדולות שהשתלטו על השוק וסוחטות את הוצאות הספרים". הורוביץ הוסיף כי "החוק מגיע הנה בגלל כשל שוק בסיסי. לו הממונה על ההגבלים העסקיים היה עושה את מלאכתו, אולי לא היה בחוק צורך. מדובר בצדק בסיסי וחיוני לתרבות שלנו".

הורביץ לא היה היחיד שביקר בחריפות את הממונה על ההגבלים העסקיים. גם ח"כ עינת וילף, יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט אמרה: "אני קוראת לממונה לעשות את עבודתו, כי כולם מסכימים על כך שאם היה פועל למנוע ריכוזיות בשוק, לא היה צורך בהתערבות חקיקתית".

בתגובה לאישור אמר ירון סדן, יו"ר התאחדות המו"לים: "אני שמח שהכנסת הצביעה ברוב מוחץ, כמעט פה אחד, בעד חוק חשוב וצודק. בכך היא העניקה לספרות בישראל את המיתר הראשון במצנח שיציל את הספרות מהאסון שהרשתות הגדולות מובילות אליו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ