תחקיר בגרמניה: הוצאת לוכטרהנד שיתפה פעולה עם המשטר הנאצי

על פי העיתון "TAZ", מנהלי ההוצאה, שבה פורסמו גם ספרי גינתר גראס, נישלו מרכוש בעל בית דפוס שנרדף בידי המשטר בשל קשריו עם יהודייה

מיה סלע
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
עופר אדרת

ההוצאה לאור הגרמנית לוכטרהנד, שבין היתר פירסמה ספרים של גינתר גראס וכריסטה וולף, הרוויחה בשנותיה הראשונות מהמשטר הנאצי. כך עולה מתחקיר שפירסם בסוף השבוע העיתון הגרמני "TAZ".

לפי הפרסום, ב‑1939 הוצאת לוכטרהנד קנתה במחיר נמוך במיוחד את בית הדפוס של אוטו היינריך שולץ שנושל מרכושו בידי הנאצים. שולץ נרדף בידי הגסטאפו מאחר שבת זוגו ואשתו לעתיד היתה יהודייה. לאחר שהשניים נמלטו לבריטניה, מכרו הנאצים את רכושו.

הקונים היו היינץ לוכטרהנד, בנו של מייסד ההוצאה הרמן לוכטרהנד, ואדוארד רייפרשייד, אחד ממנהליה הבכירים של ההוצאה. השניים, כך נטען בתחקיר, פעלו נמרצות עם המשטר הנאצי כדי לנשל את שולץ מרכושו.

הוצאת לוכטרהנד הוקמה ב‑1924 בברלין בידי הרמן לוכטרהנד. אחרי המלחמה ראו בה אור ספרים של סופרים חשובים, בהם הרומן של גינטר גראס, "תוף הפח" וכן ספרים של כריסטה וולף, יורק בקר, מקסי ונדר והסופר הרוסי אלכסנדר סולז'ניצין. עם השנים עברה ההוצאה תהפוכות ושינויים רבים. כיום מקום מושבה הוא במינכן והיא שייכת לקבוצת רנדום האוס של הקונצרן ברטלסמן.

גינתר גראס. ספרו "תוף הפח" פורסם בהוצאהצילום: אי-פי

המידע על הפרק האפל בעברה התגלה לאחרונה בארכיון של ברלין, שם נמצאו תיקים שבהם מתועדים ניסיונותיו של שולץ לקבל פיצויים לאחר המלחמה. התביעה שהגיש נגד ההוצאה הסתכמה בפיצויים של 125 אלף מארק ב‑1961, שני עשורים לאחר תום המלחמה.

ואולם, ההוצאה לא טרחה לפרסם ברבים את עברה הנאצי. רייפרשייד אף הוצג כמתנגד לנאצים וקיבל ב‑1975 את עיטור "מסדר ההצטיינות של הרפובליקה הפדרלית של גרמניה". הוא מת ב‑1992.

אתגר קרת. ספריו ראו אור בהוצאהצילום: טל כהן

מנהלי ההוצאה מסרו בתגובה כי לא ידעו על הפרק הזה בהיסטוריה וכי הם מודים לעיתון על המחקר והפרסום. בין הסופרים הישראלים שספריהם ראו אור בהוצאה נמנים יהושע קנז, אתגר קרת, אסף גברון ויהושע סובול. הסופרים קיבלו בימים האחרונים מכתב מהמו"ל גיאורג רושלין שעידכן אותם על התחקיר של העיתון. הוא כתב כי "עוד מוקדם לומר מה באמת קרה בתקופה הנאצית בלוכטרהנד. ממבט ראשון התחקיר של 'טאז' נראה אמין ­ אני לא יכול לשפוט אם זאת כל האמת". עוד כתב המו"ל "אני מקווה שזוהי רק ההתחלה של חקירת ההיסטוריה של לוכטרהנד בין השנים 1933 ל‑1945 מעבר למה שלאור התחקיר של TAZ יכול להיקרא אגדה פוסט מלחמתית נוחה שהמציא רייפרשייד ללוכטרהנד ולעצמו". המו"ל מבטיח לסופריו שההוצאה מתכוונת להגיע לחקר האמת בכל הנוגע לפעילות שההוצאה היתה מעורבת בה בתקופת הרייך השלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ