הילרי מנטל זכתה בפעם השנייה בפרס בוקר

מנטל קיבלה את הפרס הספרותי על החלק השני בטרילוגיה על תומאס קרומוול וגברה על מקיואן וקוטזי

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

הסופרת הילרי מנטל היא הזוכה בפרס בוקר לשנת 2012 על ספרה Bring Up the Bodies, שמהווה חלק שני בטרילוגיה על חייו של תומאס קרומוול. הספר מתאר את תשעת החודשים בשנת 1535, שהובילו להוצאתה להורג של אן בולין.

זוהי הפעם השנייה בה מנטל זוכה בפרס מאן בוקר, ובכך נכנסת להיסטוריה כאשה הראשונה והבריטית הראשונה שזוכה בו פעמיים ומצטרפת לסופר האוסטרלי פיטר קארי ולסופר דרום אפריקאי ג.מ.קוטזי שזכו גם הם פעמיים בפרס.

בשנת 2009 זכתה מנטל במאן בוקר על החלק הראשון בטרילוגיה "וולף הול", שראה אור בעברית בהוצאת בבל. יו"ר ועדת השופטים, סר פיטר סטוטהרד, אמר שמנטל היא הסופרת הבריטית המודרנית הגדולה ביותר החיה כיום. "אני לא חושב שקראתי בשנים האחרונות סופר אנגלי שיש לו שליטה מלאה על הדרך בה הוא משתמש בפרוזה כדי לעשות מה שהוא רוצה, כמו זמר או פסנתרן", אמר.

מנטל נראתה מופתעת נוכח הזכייה. היא אמרה בנאום קבלת הפרס כי "אדם מחכה 20 שנה לפרס ואז באים שניים. אני יודעת עד כמה אני בת מזל. אני רוצה להודות לשופטים שמשימתם היתה קשה ועדינה. עכשיו אני צריכה לנסוע ולכתוב את החלק השלישי של הטרילוגיה, ואני מבטיחה לכם שאני לא מצפה לעמוד פה שוב".

פרס המאן בוקר, בסך 50 אלף ליש"ט, הוא הפרס הבריטי היוקרתי ביותר. השנה היו מועמדים לפרס טן טואנג אן, דברה לוי, אליסון מור, ויל סלף וג'יט טהיל, שגברו על סופרים מוכרים מהם שהיו ברשימה הארוכה, ביניהם זיידי סמית, איאן מקיואן ומרטין איימיס.

מנטל נולדה בדורסופ שבמחוז דרבישייר ב-1952. היא חיה שנים אחדות בבוצוואנה ובערב הסעודית עם בעלה הגיאולוג. היא כתבה סיפורים קצרים, רומנים ורשימות ביקורת.

ספריה זיכו אותה בפרסים רבים, בהם פרס צ'לטנהם ופרס ספר השנה מטעם "סאנדיי אקספרס". 

בראיון ל"הארץ" ב-2011 אמרה מנטל כי חשבה על דמותו של קרומוול כמעט שלושים שנה, אבל כתבה בינתיים ספרים אחרים. "הייתי צריכה להפוך לטובה מספיק כדי לכתוב את זה ולא יכולתי לעשות את זה ללא ניסיון החיים שלי", סיפרה, "הרומן ההיסטורי הקודם שכתבתי היה על המהפכה הצרפתית. זה היה ספר של אדם צעיר. הגיבורים המרכזיים בו מתו עד שהגיעו לאמצע שנות השלושים לחייהן, וחוויות החיים שלהם היו מרוכזות ועזות. ידעתי כשהתחלתי לכתוב את ‘וולף הול' שזאת משימה כבירה וגם מבחן, אבל כסופרת תמיד יש לי מוטיבציה לגלות עד כמה אני יכולה למתוח את היכולות שלי".

הסופרת הילרי מנטל עם הפרס, אתמול צילום: אי-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ