אבי שומר: הדיון בחוק הספרים גם בפגרת הכנסת הוא מחטף

מיה סלע
מיה סלע
מיה סלע
מיה סלע

לאחר אישור מיוחד שניתן מיו"ר הכנסת, רובי ריבלין, לקיים דיונים גם בפגרה בהצעת החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל, יימשך היום הדיון בחוק בועדת החינוך של הכנסת. אבי שומר, מנכ"ל צומת ספרים, אמר לקראת הדיון כי "משרד התרבות מנסה לעשות מחטף לפני הבחירות של חוק בלי שמישהו בודק את השלכותיו. הסופרים לא ייהנו מהחוק הזה, הם יקבלו פחות כסף בעיקר בגלל ירידה בכמות המכירות. כולם יודעים שהחוק אינו לטובת הסופרים, אבל מול המצלמות אומרים דברים אחרים".

חוק הספרים קובע כי מחירו של ספר לצרכן לא ישתנה במשך 18 חודשים מיום הופעתו, וכן קובע תמלוגי מינימום לסופרים בשיעור של 8%. עוד נקבע בחוק כי מבצעי הנחות על ספרים חדשים יוגבלו לשבוע הספר ולתקופות החגים, כי ייאסר על חנויות הספרים לתגמל את המוכרים על מכירת ספרים וכן ייאסר עליהן לתת עדיפות למו"ל מסוים בהקצאת שטחי תצוגה.
שומר טוען, כי איגוד המו"לים וסטימצקי חברו יחד להעביר חוק שכל מטרתו לחסום את צומת ספרים וכנרת זמורה ביתן. "כשלא הצליחו לעשות זאת בצורה מסחרית הם הלכו למחוקק ולדאבוננו הצליחו לשכנע אותו. בימים האחרונים, אחרי שאיריס בראל דיברה בכנסת על טובת המו"לים ¬ היא שוב דרשה מההוצאות 80% הנחה. נשאלת השאלה האם סטימצקי רוצה לעשות בכוונה כאוס בשוק או שהיא פשוט לא מתכוונת למה שהיא אומרת בכנסת". לטענת שומר, מדובר בחוק אנטי חברתי שבעקבותיו יעלו מאוד מחירי הספרים. "מדברים על הקוטג' והחלב שעלו רק באחוזים בודדים בעוד שמחירי הספרים יעלו במאות אחוזים ¬ במקום 30 שקלים כיום הם יעלו 85 שקלים".

איריס בראל מסטימצקי מסרה בתגובה, כי הרשת מחזקת את יו"ר ארגון המו"לים, את כלל הסופרים בישראל, את שרת התרבות ואת ועדת החינוך בראשותה של ח"כ ווילף, הפועלים להצלת ספרות המקור והבטחת קיום הולם לסופרים. "חוק הסופרים אינו פוליטי, והוא זוכה לתמיכה מקיר לקיר של כלל חברי הכנסת. צר לנו על כך שמר שומר וצומת ספרים אינם מצטרפים למאבק אלא מונעים מאינטרסים צרים וכלכליים, שבין היתר הביאו את השוק למצבו הנוכחי", אמרה בראל.

ירון סדן, יו"ר התאחדות המו"לים אמר בתגובה לדברי שומר, כי החוק הזה חיוני, משום שהוא "משרת את האינטרס של הקוראים, של הסופרים ושל היצירה הספרותית בישראל שנמצאת בתהליך של התרסקות. החוק נועד להקטין את הריכוזיות בענף ובכך הוא נוגד את האינטרסים הכלכליים הצרים של רשת 'צומת ספרים' ובעליה, הוצאת 'כנרת זמורה דביר', שנהנים מריכוזיות זו". לטענת סדן, כל הסופרים בישראל, למעט כמה מאלה המוציאים את יצירתם ב"כנרת זמורה דביר", תומכים בחוק, וגם בכנסת הוא עבר בקריאה הראשונה כמעט פה אחד ¬ למעט שני קולות האיחוד הלאומי.

תגובות