לזכור? בעיקר לשכוח

האם הספרים של דן בן אמוץ נשכחו בצדק?

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

האם הספרות של בן אמוץ נשכחה בצדק? ושמא ההשכחה מעידה על החברה השוכחת יותר מאשר עליו? פרופ' יגאל שוורץ, ראש המחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון ועורך בכיר בהוצאת כנרת זמורה ביתן, דווקא מוצא עניין בבן אמוץ, "בין היתר מפני
שהסיפור של משחק הזהויות בספרות ישראלית הוא כל כך משמעותי. בזמנו היה חיפוש נואש אחרי הדגם הכי מוצלח של הצבר. לבן אמוץ היה סקס אפיל שהיה מעוגן ברשת חברתית תקשורתית שהיה לה הד, והיתה לו יכולת לשונית בלתי רגילה".

מדוע נשכח?

"יש פה דעה שהספרות שלנו צריכה להיות רק יפה, רק אליטיסטית. היינו צריכים שיפרצו את ההסתגרות של הספרות העברית. ובמובן הזה יש לבן אמוץ חשיבות. הוא נתן משהו מקומי שאיפשר גם קצת הומור. הספרות העברית פוריטנית והיא נפתחה בין היתר על ידי דן בן אמוץ. הוא היה פופוליזטור של תרבות, הוא יצר הרחבה של מנעד התרבות ושל מה שנחשב תרבות".

ובכל זאת לא זוכרים אותו.

"כאן אף אחד לא זוכר שום דבר אחרי שתי דקות. זה קשור לתרבות של ה'רדי מייד' ולכך
שצריך לספק חוויה בתוך 20 שניות. אין פה חוויות עומק".

יש סיכוי שיחקרו את הספרות שלו באוניברסיטה?

"אין שום סיבה שלא. הוא תופעה חברתית תרבותית מעניינת. בחברה שזהות היא המושג הכי חם בה, לצערי כבר יותר מדי זמן, הוא מקרה מבחן מרתק גם סוציולוגית, גם
אנתרופולוגית, גם ספרותית וגם לשונית. אני חושב שהוא ראוי מאוד למחקר. מחקר לא עוסק רק בסופרים הכי טובים, הוא עוסק בסופרים שהם תופעות".

אם כך, מוזר שלא נחקר עד עכשיו.

"מוזר מאוד. יש פה הרבה דברים מוזרים. זה הבון-טון".

בני שמש לוי מסוכנות ייצוג האמנים של אריק קנלר, שאחראי על העיזבון של בן אמוץ,
מוסר שכרגע הוצאה מחדש של כתביו אינה עומדת על הפרק; פעילות הסוכנות בעניינו מתמקדת בתיאטרון ובקולנוע. לדבריו, נעשה כעת ניסיון לקדם קו-פרודוקציה ישראלית-גרמנית על פי "לזכור ולשכוח". בשעתו נקנו הזכויות של "לא שם זין" על ידי תיאטרון הבימה, אלא שהצגה על פי הספר לא עלתה לבסוף ועכשיו ישנו ניסיון לעניין תיאטראות אחרים בספר ב 2009 יצאה מהדורה מחודשת, מוערת ומצוירת של "ילקוט הכזבים" בהוצאת כנרת זמורה ביתן. היא כללה 12 כזבים נוספים ששלף חיים חפר מזיכרונו וכן ציורי צבע והערות של דני קרמן, שביארו אירועים, שמות אישים, מקומות ומונחי סלנג שעברו מן העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ