"תנין פיגוע" מאת אסף גברון נבחר ל"ספר העיר" של קלן

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

ספר של הסופר הישראלי אסף גברון נבחר בגרמניה ל"ספר העיר" של קלן ¬ כבוד שלו זכו בעבר ספרים של סופרים כמו הארוקי מורקמי. אירועי "ספר העיר" מתקיימים זו השנה העשירית ביוזמת העיתון "קלנר שטאט אנצייגר" שהמו"ל שלו, אלפרד דומונט, הוא גם אחד מבעלי "הארץ".

השנה נבחרו לקבל את הפרס שני ספרים. "תנין פיגוע" של אסף גברון שיצא לאור ב 2006 ועוסק בישראל של תחילת המאה ה 21, ו"טימין ואבנים" מאת הסופרת הפלסטינית סומיה פרחאת-נאסר.

גברון, יליד 1968, אמר השבוע בשיחת טלפון מקלן, כי "הפרס מכובד", והוסיף כי "בדרך כלל בעקבות האירועים שמלווים את הפרס יש גם עלייה ניכרת במכירות של הספרים הזוכים". זה ספרו השלישי של גברון שתורגם לגרמנית. "הגרמנים קוראים ספרות זרה יותר מכל שוק ספרותי בעולם. אחוז הספרות המתורגמת כאן הוא הכי גבוה", אמר. "הם מתעניינים בספרות מתורגמת בכלל ובספרות ישראלית בפרט. בדרך כלל, אם ספר ישראלי מתורגם לשפה זרה ¬ גרמנית תהיה הראשונה. יש יותר ספרים ישראליים מתורגמים לגרמנית מלכל שפה אחרת", הוסיף. "'תנין פיגוע' היה הספר הראשון שלי שתורגם לגרמנית וזה שהכי הצליח כאן. הוא עוסק בתקופה של הפיגועים ומראה את שני הצדדים. שתי הדמויות הראשיות הן ישראלי ופלסטיני. אני חושב שהאיזון הזה, שבישראל לא התקבל כל כך, עורר התלהבות באירופה".

הספר הנוסף שנבחר ל"ספר העיר" הוא "טימין ואבנים" של פרחאת-נאסר שיצא לפני 13 שנה ופורסם רק בגרמנית. פרחאת-נאסר, שנולדה ב 1948 בביר-זית, היא ד"ר לבוטניקה, מרצה באוניברסיטת ביר-זית ופעילת זכויות אדם. עד כה פירסמה שלושה ספרים. "השנאה אוכלת את הנשמה שלנו", אמרה השבוע. "אנחנו חייבים להאמין, שבכל אדם מסתתר משהו טוב. בכוחנו לעורר את הטוב הזה".

בטקס נאם גם המו"ל אלפרד דומונט שאמר: "שני הסופרים מראים נכונות לקבל את השכנים שלהם... רק עם סובלנות ורצון עקבי לבוא תמיד אחד לקראת השני ¬ חרף ההבדלים הפוליטיים והדתיים ¬ אפשר יהיה לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

תגובות