הסוציולוג זיגמונט באומן יבקר בישראל בחודש הבא

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

הסוציולוג הוותיק פרופ' זיגמונט באומן, מחשובי האינטלקטואלים בני זמננו, יבקר באמצע פברואר בישראל וישתתף בכמה אירועים. זהו ביקור ראשון בארץ זה שנים רבות של באומן, יהודי שהיה בעבר אזרח ישראלי אך היגר לבריטניה ומרבה למתוח ביקורת על מדיניות ישראל בסכסוך עם הפלסטינים.

באומן, בן 87, נולד בפולין, שבה היה אחד החוקרים הבולטים בשנות ה-50 וה-60. ואולם, ב-1968 הוא הודח ממשרתו כראש המחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת ורשה ונאלץ לעזוב את המדינה בעקבות רדיפה אנטישמית של השלטונות. הוא עלה לישראל ולימד באוניברסיטאות של תל אביב וחיפה, אך ב-1971 עבר ללמד באוניברסיטת לידס בבריטניה. ספרי המחקר וההגות הרבים שפירסם דנים, בין היתר, בקשר בין השואה למודרניות, בתרבות הצריכה ובאפיונה של התקופה הנוכחית כ"מודרניות נזילה" (כשם אחד מספריו).

בביקורו בישראל יישא באומן הרצאת אורח ב-18 בפברואר בכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלית, שיתקיים במרכז האקדמי רופין ויעסוק באי-שוויון בישראל. הרצאתו תוקדש לשאלה אם עושרם של המעטים מועיל לכלל החברה. בנוסף לכך, ב-21 בפברואר הוא ישתתף באירוע בבית אריאלה בתל אביב, שבו תושק המהדורה העברית של ספרו “תרבות בעולם מודרני נזיל" (תרגום: מיכל ספיר, הוצאת הקיבוץ המאוחד/ סדרת אדום דק). זהו ספרו השישי של באומן המתורגם לעברית, והוא מנתח בו את אובדן הדרך המאפיין את התרבות בחברה העכשווית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ