הסופר הספרדי אנטוניו מוניוס מולינה קיבל את פרס ירושלים

"כתיבה טובה מדברת בקול חרישי", אמר מולינה בטקס הענקת הפרס, שהתקיים בפתיחת יריד הספרים הבינלאומי בבירה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

הסופר הספרדי קיבל הערב את פרס ירושלים לשנת 2013. טקס הענקת הפרס התקיים בפתיחת יריד הספרים הבינלאומי בבירה.

ועדת חבר השופטים של פרס ירושלים מנתה השנה את היו"ר דליה דורנר, שופטת בית המשפט העליון בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות, הסופרת צרויה שלו וד"ר עמינדב דיקמן, ראש המגמה לתרגום באוניברסיטה העברית.

בנימוקיהם כתבו חברי הוועדה כי "מולינה לא מהסס לנדוד בין סוגות ספרותיות ונושאים מגוונים כמו רומן היסטורי, בלשים או פנטסיות. בכתביו אפשר למצוא דמויות מלנכוליות, אפלות וביניהן גולים פוליטיים אלמונים או ידועים, פליטים ועקורים אשר נעלמו בבתי הסוהר הפשיסטיים, בגולגים הסובייטיים ובמחנות ההשמדה הנאציים.האהדה שרוחש מולינה לסובלים ולגולים, לנפגעים בתהפוכות ההיסטוריות, והביטוי הספרותי הווירטואוזי שהוא נותן לה, הופכים אותו לאחד הסופרים החשובים בדורנו".

אנטוניו מוניוס מולינה הוא אחד הסופרים הבולטים כיום בשפה הספרדית ונמנה עם גדולי הסופרים של זמננו. יצירתו הענפה זכתה לשבחים רבים וכן לקוראים רבים ברחבי העולם וזיכתה אותו בפרסים ספרותיים חשובים. בין ספריו שתורגמו לעברית: "החורף בליסבון" (עם עובד, 1997) , "ספרד" (עם עובד, 2008) , "ירח מלא" (עם עובד, 1998), "אשרי האיש" (עם עובד, 2001) , "בלעדיה" (כתר, 2010) .

אנטוניו מוניוס מולינהצילום: Hpschaefer www.reserv-art.de

מולינה נולד ב- 1956 בעיירה אובידה שבאנדלוסיה. בהיותו בן 18 בא למדריד ללמוד עיתונאות והחל בכתיבת מאמרים ויצירות ספרות. ב-1984 ראה אור ספרו הראשון, אוסף מאמרי עיתונות. ב-1986 פורסם הרומן הראשון שלו, "ביאטוס אילה או מותו וחייו של משורר", המתאר עיירה דמיונית המבוססת על עיר הולדתו. ספר זה זיכה אותו בפרס הלאומי הספרדי לספרות. מאז פירסם כ-20 ספרים, אשר תורגמו לשפות רבות וזכו להצלחה עצומה ברחבי העולם. מולינה הוא חבר באקדמיה המלכותית הספרדית ועמד בראש מרכז סרוונטס בניו יורק.

פרס ירושלים מוענק לסופרים המבטאים רעיונות המקדמים את "חירות האדם בחברה" . לסופר הזוכה מוענק פרס כספי של עשרת אלפים דולר. עם הזוכים בעבר נמנו בין השאר ברטרנד ראסל, חתן פרס נובל מריו ורגס יוסה, מילן קונדרה, סימון דה בובואר, סוזן סונטאג, ארתור מילר, הרוקי מורקמי ואיאן מקיואן.

את הטקס הערב בירושלים הנחה דניאל פאר והשתתפו בו, בנוסף לחתן הפרס, הנשיא שמעון פרס, ראש העיר ירושלים ניר ברקת, שגרירים, סופרים ומו"לים מהארץ ומהעולם.

בנאומו הודה מולינה למתרגמי יצירתו והוסיף: "מלבד ירידים ספרותיים כגון זה, הרי בסופו של דבר הספרות אינה אלא אדם אחד שכותב ואחד שקורא, כל אחד מהם לבדו ובו בזמן הם מחוברים ברשת חוצת גבולות. תמיד מדהים אותי עד כמה אנחנו מתייחסים כמובן מאליו לאפשרות שלנו להתחבר דרך הספרות, להשהות את אי האמון שלנו ולהיכנס לתודעה של אדם אחר.

"הספרות אינה אמורה לספק תוכן. כתיבה טובה נובעת מבדידות. היא מדברת בקול של חבר טוב או של זר ששווה להקשיב לו. קולה חרישי והיא מאלצת את הקורא להתקרב ולהקשיב. הסופר הוא האשה המשוגעת בעליית הגג, הכבשה השחורה, זה שנשאר במיטה ביום חג לאומי, שאינו מתנהג כהלכה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ