שלום דוסטויבסקי, 
זו אראלה ממפעל הפיס

האם מועדפים ספרים מינוריים בפרס ספיר? האם מעט מדי הוצאות מיוצגות ברשימה הסופית? האם הסיבה שאלונה קמחי אינה מועמדת היא פוליטית? הערב יוכרז הזוכה בפרס הגדול, המעורר סקרנות וגם לא מעט ביקורת

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

פרס ספיר הוא כמו אדם שגסס וקם לתחייה. אחרי המשבר שאיים למוטט את הפרס ואת יוקרתו בשנת 2009, כאשר מפעל הפיס נכנע לדרישה לגזול את הפרס מהזוכה אלון חילו בגלל טענות על ניגוד עניינים בוועדת השיפוט, ננקטו צעדים שונים כדי להחזיר לפרס את יוקרתו. התקנון שונה, נוספה רשימה ארוכה של מועמדים, ונערכו התייעצויות עם גורמים שונים באשר לפרס, כדי להחזיר את האמון בו. לאחר המשבר, זכו בפרס הסופרים יורם קניוק וחגי ליניק.

הערב יוכרז הזוכה בפרס ספיר של מפעל הפיס לשנת 2012 (הטקס ישודר בערוץ 2 בשעה 23:15). זהו פרס נחשק גם בגלל הסכום הגדול המוענק לזוכה (150 אלף שקלים) וגם בגלל האופן שבו הוא מגביר את המכירות של הספר הזוכה. אבל הוא גם גורר אחריו תמיד הרמות גבה, רטינות, וביקורת. השופטים של הפרס מתחלפים ונשארים חסויים עד לאחר פרסום שם הזוכה, ורק לאחר הפרסום מתחיל השדה הספרותי לתסוס בגלל השערות על קשרים שיש לשופטים עם סופרים והוצאות ספרים כאלה או אחרות. תמיד יישמעו טענות על איכות הספרים המועמדים ועל המניעים הלא ספרותיים שעומדים מאחורי הבחירה. גם השנה נשמעות טענות מעין אלה והן, באופן מסורתי, נאמרות שלא לציטוט.

חמשת המועמדים לפרס השנה הם לאה איני על ספרה "סוסית" (זמורה-ביתן), סמי ברדוגו על ספרו "הילד האחרון של המאה" (הקיבוץ המאוחד), בלה שייר על ספרה "מט ילדים" (הקיבוץ המאוחד), ירמי פינקוס על ספרו "בזעיר אנפין" (עם עובד), ושמעון אדף על ספרו "מוקס נוקס" (זמורה ביתן). הזוכה בפרס על ספר הביכורים כבר הוכרזה והיא איילת גונדר גושן על ספרה "לילה אחד, מרקוביץ'", שיצא גם הוא בהוצאת זמורה ביתן.

המועמד ירמי פינקוסצילום: דניאל בר-און/גיני

הטענה העיקרית של המלינים היא שהוצאות רבות לא מיוצגות השנה בפרס וכי יש בו שני ספרים של הוצאת זמורה ביתן (שלושה אם נביא בחשבון את הזוכה בפרס הביכורים), שניים של הקיבוץ המאוחד הספריה החדשה, וספר אחד של עם עובד.

הפתעה נרשמה כאשר פורסמה הרשימה והתברר כי ספרה של אלונה קמחי "ויקטור ומאשה", שראה אור בהוצאת כתר, אינו מועמד לפרס. עורך בכיר מהוצאת ספרים, שביקש לדבר שלא לציטוט, אמר כי הוא מניח שהסיבות לכך פוליטיות וקשורות לשערורייה שפרצה השנה כששירו של יזהר אשדות "עניין של הרגל" יצא לרדיו. את הטקסט לשיר כתבה קמחי והוא נפסל לשידור בגלי צה"ל בגלל תכניו הפוליטיים. קמחי כתבה את השיר בעקבות מפגש עם חיילים קרביים מארגון "שוברים שתיקה" וסיור בחברון. היא מתארת בו את השפעת הכיבוש : "ללמוד להרוג/ זה עניין של תנופה/ מתחיל בקטן/ ואחר כך זה בא". ייתכן ששילמה על כך מחיר משום שפרס ספיר אינו מעוניין בעוד שערוריות אחרי השערורייה עם אלון חילו.

נזכיר כי הארגון שהצית את השערורייה עם חילו היה הפורום המשפטי למען א"י, ארגון ימני שטען נגד ניגוד העניינים של יו”ר ועדת השופטים, יוסי שריד. אפשר להניח שהתכנים הפוסט ציוניים ב"אחוזת דג'אני" שכתב חילו לא מצאו חן בעיניהם. באווירת ציד המכשפות הזאת סביר שאנשי פרס ספיר לא ירצו להעניק פרס או אפילו מועמדות לאלונה קמחי.

שמונה גברים, שלוש נשים

המועמדת לאה איני, זמורה־ביתן צילום: אתי פרידצילום: אתי פריד

פרס ספיר מחולק מאז שנת 2000 והוא נבנה במתכונת פרס המאן בוקר הבריטי. עד כה זכו בו 8 גברים ו-3 נשים. למעשה תשעה גברים, אם מחשיבים את הניסיון הכושל להעניק את הפרס לחילו. הזוכה הראשון בפרס היה חיים סבתו ולאחריו זכו בו דויד גרוסמן, גיל הראבן, אמיר גוטפרוינד, דן צלקה, אלונה פרנקל, רון לשם, שרה שילה, צבי ינאי, יורם קניוק וחגי ליניק שזכה בשנה שעברה.

בין הסופרים שהיו מועמדים בעבר לפרס ולא זכו : אהרון אפלפלד, חיים באר, יובל שמעוני, יהשוע סובול, צרויה שלו, א.ב.יהושע, אורלי קסטל בלום, דרור בורשטיין, חנוך ברטוב, מאיה ערד ואשכול נבו.

המועמד שמעון אדףצילום: אלון רון

נטע גורביץ’, העורכת הראשית של הוצאת ידיעות ספרים, אומרת שחמישיית המועמדים מוצלחת מאוד השנה. "זה יופי של חמישייה. מה שיפה בפרס ספיר זה שבניגוד לפרס הבוקר שאיכשהו נהיה פחות רלוונטי עם השנים - במובן הזה שהספרים שזוכים בבוקר פחות נהפכים לנחלת הכלל - לפרס ספיר יש עדיין את הכוח הזה. הבוקר כבר לא עושה את זה, הוא אולי מקפיץ ספר שזכה ונמכר באלפיים עותקים ל-15 אלף עותקים אבל לא ל-200 אלף. ספר שזוכה בפרס ספיר מקבל חותמת של איכות שמגיעה לקהל הרחב”.

כאשר גורביץ’ נשאלת מי לדעתה ראוי לזכות השנה, אין לה ספק. "אני בעד בלה שייר. כששאלו בגיליון ראש השנה של ’ספרים’ של ‘הארץ’ איזה ספר הכי טוב שקראתם לא מההוצאה שלכם אמרתי ‘מט ילדים’. זאת יצירה מהממת שנשארת עם הקורא גם אחרי זמן רב".

המועמד סמי ברדוגוצילום: דודו בכר

גורביץ' סבורה שאי אפשר להצביע על מגמות בפרס, בעיקר משום שהשופטים בו מתחלפים. בפרס זכו בעבר סופרים לא מוכרים שהפרס הקפיץ אותם וגם סופרים מבוססים היטב "לא תמיד החשוד המיידי זוכה", היא אומרת.

עורכת אחרת, שביקשה שלא להיות מוזכרת בשמה, ביקרה את בחירת החמישייה של השנה הנוכחית ואמרה כי "יש תחושה שהפרס הולך אל המינורי. שכבר לא בוחרים ספרים גדולים, וגם שבוחרים בגלל שמות הסופרים ולא בגלל איכות הספרים".

המועמדת בלה שייר

גם מבקר הספרים מוטי פוגל חושב שהפרס הולך אל המינורי, אלא שבעיניו זה דווקא יתרון. "בספרים של ירמי פינקוס ובלה שייר יש משהו מאוד מינורי במובן הטוב של המלה. ‘בזעיר אנפין’ הוא כביכול עוד ספר על זעיר בורגנות אשכנזית תל-אביבית, הוא כאילו ממשיך של יעקב שבתאי אבל זה בדיוק ההיפך. הוא ממש לא ממשיך של יעקב שבתאי, זה ספר קטן, במובן הטוב. זה יכול להיות מרענן מאוד אם ספרים מהסוג הזה יזכו בפרס.

“אנחנו לא צריכים רק את הנראטיב הגדול, את הספר שמציג את הציונות ושברה, או את יחסי היהודים והערבים. אנחנו לא חייבים סיפור ייצוגי, אלא ספר מוצלח שמספר איזשהו סיפור על ההוויה הישראלית. במקרה של בלה שייר זה אפילו לא על ההוויה ישראלית. הנובלה הראשונה בספר בכלל לא מתרחשת בישראל וזה דווקא מרענן. מפתיע אותי שהם מועמדים לפרס כי הם לא ספרים קלאסיים של מועמדות לפרס כזה, וטוב שהם מועמדים".

פוגל אומר שלדעתו דווקא המועמדות של שמעון אדף שגויה. "המועמדות של אדף צריכה לחכות לספר השלישי בטרילוגיה", הוא אומר, ומתייחס לעובדה שאדף מועמד על ספר שני בטרילוגיה שהחלק השלישי שלה, "ערים של מטה", ראה אור השנה. "זה מוזר לדבר על ‘מוקס נוקס’ בתור המועמד לפרס ספיר, בלי קשר לכמה הוא ראוי או לא ראוי. הטרילוגיה מסתיימת ב’ערים של מטה’. אולי מגיע לטרילוגיה לזכות, אבל זה מוזר שהוא יקבל על ‘מוקס נוקס’, כי הספר הזה הוא רק מה שהוא".

פוגל מהמר שסמי ברדוגו יזכה בפרס. "הוא יותר מתאים לסוג הספרים שבדרך כלל זוכים. זה ספר גדול על ישראליות. אולי מגיע לו לזכות. אני לא חושב שוועדת הפרס צריכה להחליט שהיא נותנת דווקא לספר קטן, אבל טוב שספרים כאלה מועמדים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ