הספרייה הלאומית רכשה את עיזבונו של הסופר היידי חיים גראדה

ספרייתו הפרטית, מסמכים אישיים וכתבי יד ספרותיים יובאו למשכן החדש של הספרייה אחרי שתושלם בנייתו

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הספרייה הלאומית ומכון ייוו"א למחקר יהודי בניו יורק רכשו את עיזבונו של חיים גראדה, מגדולי סופרי היידיש במאה ה־20. מכון ההסכם כולל את ספרייתו הפרטית, מסמכים אישיים וכתבי יד ספרותיים, וכן את הזכויות לפרסמם. בהתאם לתנאי ההסכם, החומרים יחולקו בין הספרייה למכון. הם יובאו לספרייה הלאומית בירושלים אחרי שתושלם מלאכת הבניין החדש צמוד למשכן הכנסת, בשנת 2017, ובעתיד יהיו זמינים גם באינטרנט.

גראדה, שנולד ב־1910 בווילנה, היה בצעירותו ממייסדי הקבוצה הספרותית “יונג וילנה” שהתאפיינה בחשיבה יהודית חילונית. הוא נחשב לאחד מהקולות הפוריים והמעצבים בספרות היידית לאחר מלחמת העולם השנייה ובין ספריו הבולטים נמנים “העגונה” ו”צמח אטלס”.

חיים גראדהצילום: באדיבות בית לוחמי הגטאות

ג'ונתן ברנט, מנכ"ל ייווא, אמר כי גראדה הוא אחד מסופרי היידיש הגדולים האחרונים, שכתב יצירות בעלות עוצמה המתבטאות בתיאורי המקומות וכן בעומק הפסיכולוגי והמוסרי של דמויותיו. אורן וינברג, מנכ"ל הספרייה הלאומית, הוסיף כי הרכישה המשותפת של הארכיון משפרת את רוחב היריעה של חומרי היידיש הדיגיטליים שברשות הספרייה ומסייעת להשלים את המלאכה, שמטרתה לאחד כוחות עם ארגונים יהודים ברחבי העולם לאיסוף חומרי יודאיקה שונים. כמו כן, הפיכת החומרים לדיגיטליים נעשית כדי לאפשר חשיפה מרבית של אוצרות הספרייה למשתמשים ברחבי העולם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ