התגלו 50 שירים לא מוכרים של רודיארד קיפלינג

השירים נמצאו בכמה מקומות מסתור, ובהם ארכיון של המשפחה, הארכיון של ראש קו הספנות קונארד ליין, ובית במנהטן שעבר שיפוצים. הם יתפרסמו לראשונה בחודש הבא במהדורת כל שירי קיפלינג שתצא לאור באנגליה

אליסון פלאד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליסון פלאד, גרדיאן

החוקר האמריקאי תומס פיני מצא אוצר של 50 שירים מאת רודיארד קיפלינג שלא פורסמו מעולם. הם נמצאו בכמה מקומות מסתור, ובהם ארכיון מסמכים של המשפחה, הארכיון של ראש קו הספנות קונארד ליין, ובית במנהטן שעבר שיפוצים. הם יתפרסמו לראשונה בחודש הבא במהדורת כל שירי קיפלינג שתצא לאור באנגליה.

האסופה כוללת כמה שירים שנכתבו במלחמת העולם הראשונה, שקיפלינג תמך בה בתחילה וסייע לבנו ג'ון להתקבל לחיל המשמר האירי. לאחר שבנו נפל בקרב ב-1915 הוא שינה את דעתו על המלחמה והדבר בא לידי ביטוי גם בשירים.

אחד מהשירים שגילה פיני, "התקשורת", חוזה מראש את טרדות התקשורת הפולשנית והמטרידה: "יש לך אמות מידה מוסריות?/ האם הגאונות שלך צורבת?/ האם אשתך היתה כך וכך? כמה היא הרוויחה?" שפך המשורר את חמתו על העיתונאים המציגים לו שאלות כאלה. "למה לא תכתוב מחזה?/ למה אתה לא מסתפר?/ האם אתה קוצץ את ציפורני הרגליים בצורה מעוגלת/ או מרובעת?"

תגלית משעשעת יותר היא מצבור של שירים קומיים שקיפלינג כתב בהפלגה מאדלייד לציילון, שהחוקרים סבורים שהוא קרא אותם בקול באוזני חבריו הנוסעים. "זו היתה ספינה של חברת P&O/ שהפליגה בימים", כתב קיפלינג, ובהמשך התלונן על ההתקדמות האטית של הספינה בים. "הילדים שיחקו על הסיפון המרקיב/ חבורה שהולכת וגדלה מדי חודש / תמימים שנולדו בחטא בלב ים/ ולא ראו יבשה מעולם".

רודיארד קיפלינג. שמו ניזוק מהקשר שלו לאימפריאליזם הבריטי

"קיפלינג לא זכה ליחס ראוי מצד החוקרים מטעמים פוליטיים", אומר פיני, פרופסור אמריטוס לספרות אנגלית באוניברסיטת קליפורניה. אף על פי שזכה בפרס נובל, שמו של קיפלינג ניזוק מהקשר שלו לאימפריאליזם הבריטי – ג'ורג' אורוול כינה אותו "אימפריאליסט קיצוני" ו"נביא האימפריאליזם הבריטי".

50 השירים שטרם ראו אור יתפרסמו ב-7 במארס, לצד יותר מ-1,300 משיריו של קיפלינג שייכללו במהדורה מקיפה של שירתו בהוצאת אוניברסיטת קיימברידג', בשלושה כרכים. זו הפעם הראשונה שמתפרסמת מהדורה מלאה של שיריו של קיפלינג.

מאנגלית: אורלי מזור-יובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ