ספרו האחרון של אריק הובסבאום רואה אור אחרי מותו

הובסבאום, מחשובי ההיסטוריונים של המאה ה-20, השלים את כתיבת הספר "Fractured Times" כשלושה חודשים לפני מותו באוקטובר האחרון

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

ספרו האחרון של אריק הובסבאום יראה אור בשבוע הבא, כחצי שנה אחרי מותו של ההיסטוריון היהודי-בריטי. הובסבאום הלך לעולמו ב-1 באוקטובר 2012 והוא בן 95, אבל כשלושה חודשים לפני מותו השלים את כתיבת הספר "Fractured Times” (זמנים סדוקים), אסופת מאמרים על חברה ותרבות במאה ה-20. היא תראה אור בהוצאה הבריטית ליטל בראון.

הובסבאום, מחשובי ההיסטוריונים של המאה ה-20, נודע בעיקר בזכות הגישה המרקסיסטית שבעזרתה פירש את תולדות העידן המודרני. בין היתר, הוא כתב רביעיית ספרים מונומנטלית על ההיסטוריה של המאות ה-19 וה-20 וחיבורים רבי השפעה על הלאומיות המודרנית, שהוא ראה בה מיתוס בשירותם של המעמדות השליטים.

אריק הובסבאום. מאמרים על חברה ותרבות במאה ה-20צילום: רוב וורד

בספר החדש הובסבאום מנתח את השבריריות והפיזור שאיפיינו את התרבות במאה הקודמת. לדבריו של עורך הספר, ריצ'רד בסוויק, המאמרים באסופה בוחנים את התנאים שאיפשרו את הפריחה התרבותית והמדעית הגדולה של ה"בל-אפוק" באירופה במפנה המאות ה-19 וה-20 ואת הסיבות לשקיעתה. נוסף על כך, הובסבאום עוסק בקשרים בין התרבות והאמנות לבין הטוטליטריות, הקפיטליזם, הגלובליזציה וחברת הצריכה ההמונית. הוא גם דן בתופעות תרבותיות מגוונות, בהן האמנות הסוריאליסטית ומיתוס הקאובוי האמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ