פרס יהודה עמיחי לשירה עברית למשוררים רפי וייכרט ויונתן ברג

הפרס מוענק לרפי וייכרט על ספרו "קווים דקים" וליונתן ברג על ספרו "מפרשים קשים". לזוכים יוענק פרס כספי כולל של 60 אלף שקל, אשר יחולק ביניהם

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע

פרס יהודה עמיחי לשירה עברית יוענק השנה למשורר רפי וייכרט על ספרו "קווים דקים" ולמשורר יונתן ברג על ספרו "מפרשים קשים". לזוכים יוענק פרס כספי כולל של 60 אלף שקל, אשר יחולק ביניהם.

ועדת הפרס, בראשות פרופ' נורית גוברין, בחרה את הזוכים מתוך 77 מועמדים אשר הגישו את מועמדותם לפרס היוקרתי. עוד בין חברי ועדת השופטים: ד"ר גדי טאוב, מר יצחק לבני ופרופ' דן לאור – יו"ר ועד הנאמנים של פרס יהודה עמיחי.

יונתן ברג. "פרץ של אנרגיה שירית"צילום: דניאל בר און
רפי וייכרט. "עולם שלם"צילום: דודו בכר

על רפי וייכרט כתב חבר השופטים כי "לספרו של רפי וייכרט, שלו נוכחות מורגשת היטב בשדה השירה בארץ, ישנם שני מרכיבים עיקריים: המרכיב האחד, שירי אהבה אל הבת, שהם שירים יפים להפליא, שמבטם מופנה אל העתיד. המרכיב האחר - שירי קינה ואבל על מותם של ידידים, בכללם משוררים שעמם היה בקשר דיאלוגי במשך שנים רבות. חלק זה של הספר פונה אל העבר. נושא המוות חוזר גם בשירים אחרים, שבהם מתקיים פולמוס שכלתני ונוקב עם האידיאה של חיים לאחר המוות, שאותה שולל הכותב מכל וכל. בזיקתם ההדדית מעמידים שני רכיבי הספר עולם שלם, שיש בו  אהבה ויופי, אך יש בו גם לא מעט מ’צער העולם’”. 

על המשורר יונתן ברג נכתב כי "ספר הביכורים של יונתן ברג, 'מפרשים קשים', הוא פרץ של אנרגיה שירית. עולה מתוכו תאוות חיים גדולה, צבעונית, רבת פנים, ועם זאת מעודנת, דקת גוונים, ומקפידה על ניואנסים. אחת החוויות המרכזיות בשיריו היא אובדן האמונה והמעבר הקשה מעולם דתי, שהמשמעות בו נדמית כנתונה, לעולם חילוני, שבה על האדם למצוא משמעות בעולמו, ללא עוגן חיצוני לו. בתוך כך מתגלה יונתן ברג כבן בית ברבדיה השונים של השפה העברית, המשלב בצורה טבעית ואותנטית את העתיק לצד החדש, כששילוב זה מעניק לשירתו משנה תוקף".  

פרס יהודה עמיחי מוענק למשוררים מזה עשור מטעם עיריית ירושלים ומשרד התרבות לחינוך לשירה ולתרבות איכותית. הפרוייקט נועד לעודד משוררים לכתיבת שירה עברית איכותית, ברמה הגבוהה  ביותר תוך שילוב ניואנסים ועומקים נסתרים מעבר למלים הכתובות. 

בין הזוכים בפרס היוקרתי בעבר: שמעון בוזגלו, נורית זרחי, ש. שפרה, אסתר אטינגר, רוני סומק, אגי משעול, שבא סלהוב, מרדכי גלדמן, צבי עצמון, חביבה פדיה ומואיז בן הראש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ