פרס פוליצר לסופר אדם ג’ונסון על ספרו “בנו של אדון היתומים”

עלילת הספר מתרחשת בצפון קוריאה וג’ונסון שהה במדינה הטוטליטרית והמסוגרת זמן מה לצורך התחקיר

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע

הסופר אדם ג’ונסון הוא הזוכה בפרס הפוליצר היוקרתי על ספרו “בנו של אדון היתומים”, שעלילתו מתרחשת בצפון קוריאה.

הפרס ניתן השנה, לאחר שבשנה שעברה בחר חבר השופטים שלא להעניק את הפרס בפעם הראשונה מזה 35 שנה וחולל סערה ומחאות בעולם הספרות.

אדם ג'ונסון. "רציתי לתאר מה זה אומר להיות אדם רגיל בצפון קוריאה"צילום: REUTERS
צילום: AP

ג’ונסון, שמלמד כתיבה יוצרת באוניברסיטת סטנפורד, שהה בצפון קוריאה זמן מה לצורך תחקיר לספר. “רציתי לתאר מה זה אומר להיות אדם רגיל בצפון קוריאה”, אמר ג’ונסון. “בצפון קוריאה האינטראקציה עם זרים אינה חוקית, אז הדרך היחידה שנותרה לי כדי להכיר את האנשים האלה היא באמצעות הדמיון”.

שופטי הפרס שיבחו את הספר בהיותו ”בנוי למופת ונושא את הקורא למסע מרתק אל מעמקי השלטון הטוטליטרי בצפון קוריאה ולתוך החללים האינטימיים ביותר של הלב האנושי”.

בביקורות על הספר בארצות הברית נכתב כי מדובר ברומן “סטירי ומלנכולי, הרואי ונועז, גדוש הומור שחור ועצב מחלחל - רומן נועז לתפארת!” (“ניו יורק טיימס”); “גאונות של אדם ג’ונסון – הוא לקח את יצירת־עיסת־הנייר הזאת ששמה צפון קוריאה והפך אותה לחיה ותוססת באופן מציאותי בלתי נשכח” (“וושינגטון פוסט”).

עם ההודעה על הזכייה הגיע הספר לראש רשימת הספרים הנמכרים ביותר באמזון. “בנו של אדון היתומים” יראה אור בהוצאת מחברות לספרות בחודש הקרוב, בתרגומו של שאול לוין.

שני הספרים שהיו מועמדים לצדו בפוליצר ולא זכו הם “על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אנה פרנק” של נתן אנגלנדר, ו”ילדת השלג” של אווין אייבי, שיראה אור בעברית לקראת סוף השנה בהוצאת כנרת זמורה.

עוד זכו בפוליצר: טום רייס, שכתב ביוגרפיה על אלכסנדר דיומא, ובקטגוריית השירה זכתה שרון אולדס על ספרה “Stag’s Leap”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ