חוק הספרים יועלה להצבעה ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה

שרת התרבות לבנת תבקש להחיל רציפות על החוק, שכבר עבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

ביום ראשון הקרוב תעלה שרת התרבות לימור לבנת את החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל להצבעה בוועדת השרים לחקיקה. השרה לבנת תבקש להחיל רציפות על הצעת החוק לאחר שעברה כבר בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה במליאה, והיתה בשלבי דיון סופיים בוועדת החינוך התרבות והספורט של הכנסת לקראת אישורה בקריאה שנייה ושלישית. ״מדובר בחוק חשוב שנועד להבטיח שהציבור הישראלי יוכל להמשיך ליהנות מספרות ישראלית עברית איכותית ומגוונת. ספר הוא אוצר תרבותי ולא עוד מוצר צריכה, וחשוב לעשות את ההבחנה הזאת", אמרה לבנת.

לדברי השרה לבנת, בענף הספרים קיים כשל שוק שמקשה על סופרים להתקיים מיצירתם, ואלמלא פיזורה של הכנסת הקודמת "כבר מדובר היה בחוק שריר וקיים".

שרת התרבות, לימור לבנת. לא עוד מוצר צריכהצילום: ניר קידר

החוק להגנת הספר גובש בקדנציה הקודמת בשיתוף משרד המשפטים, המועצה הלאומית לכלכלה בראשות פרופ' יוג'ין קנדל והתאחדות הסופרים והמו"לים בישראל. גם ראש הממשלה נתניהו הצהיר בקדנציה הקודמת על תמיכתו בחוק ואמר כי "כעם הספר אנו מחויבים לשמירה על פרנסתם של הסופרים אשר יוצרים את אוצרות התרבות שלנו. חוק הסופרים יוצר את האיזון הנכון בין השאיפה שספרים לא יהיו מוצר יוקרה לבין הצורך להגן על היוצרים ועל היצירה". גם ראשי הסיעות הגדולות בכנסת הנוכחית הצהירו על תמיכתם בחוק. בין התומכים: שר האוצר יאיר לפיד, יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ, השר נפתלי בנט, השרה ציפי לבני וח"כ שאול מופז.

לפי החוק, במשך 18 חודשים לא תוכל חנות להציע הנחות על ספר חדש. כמו כן לא תוכל לחנות לתגמל מוכרים בשל המלצה על ספר. חנויות ספרים גם לא יוכלו לתת עדיפות למוציא לאור מסוים בהקצאת שטחי תצוגה או במיקום שטחי התצוגה בהם יוצגו ספרי הוצאתו בחנות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ