זוכה פרס טבע לשירה: עדי עסיס

הפרס ניתן לעסיס בפסטיבל המשוררים במטולה. השופטים קבעו כי יצירתו מסרבת להתייאש מהשירה ומאמינה בכוחה להשפיע על החברה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

המשורר עדי עסיס הוא הזוכה בפרס טבע לשירה ל-2013. הפרס בשווי 20 אלף שקלים הוענק לו בפסטיבל המשוררים ה–16 המתקיים כעת במטולה. ועדת השופטים שבחרה בעסיס כללה את מנכ"ל בית הקונפדרציה אפי בניה, המנהל האמנותי של הפסטיבל ד"ר אורי הולנדר וחברי הוועדה האמנותית של הפסטיבל - בני ציפר והרב אלחנן ניר.

בנימוקים לבחירה בעסיס כתבו השופטים: "מהי שירה? על מה היא נאבקת? האם העולם זקוק לה – והאם היא זקוקה לעולם? שאלות אלו, שנשאלו תמיד, צפות ועולות שוב ושוב בשנים האחרונות, הן במסגרת חיפושה הנמשך של שירת העולם אחר צורות חדשות, לאחר שבירת הקאנונים האסתטיים במאה ה-20; הן במסגרת מסעיה המשונים של השירה העברית, שעדיין נאחזת בשולי 'מהפכת שנות ה-60'. שירתו של עדי עסיס, שנולד בתל אביב ב-1967, מעידה – בדומה לפעילותו של עסיס במסגרת תנועת 'מאבק המשוררים' – כי לדידו של בעליה יש בכוחו של שיר להשפיע על פני החברה. זו שירה שיודעת, בלשון השיר 'מחסום', ש'העברית מכאיבה', משום שלפעמים עליה לעקור את עצי הזית המקיפים את הלשון, ולעתים עליה לחשוף בפני השכנים את ישבנה הצהבהב; זו שירה שיודעת היטב כי מוטל עליה 'לקושש נפשות למהפכה' שבוא תבוא, וכמעט תמיד דברי ימיה הם תולדות מזיגתן של הנשיקה והנשיכה (...) שירתו מסרבת להתייאש מהשירה".

עסיס הוא בוגר בית הספר לשירה של הליקון ובוגר החוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא גם כתב סיפורים קצרים ומחזות. שירים פרי עטו פורסמו בכתבי עת ובמוספי ספרות. ב-2004 הוא זכה בתחרויות הטור הסאטירי הקצר והסיפור הקצר של "הארץ", ואשתקד קיבל את פרס אקו"ם על שם נתן יונתן ליצירה שהוגשה בעילום שם בתחום השירה על יצירתו "ילד".

פרס טבע לשירה מוענק מאז 2001 למשוררים בתחילת דרכם. בין הזוכים בו בעבר: טהא מוחמד עלי, יעקב ביטון, יודית שחר, סיגל בן יאיר, נדב ליניאל ואלטייב ע'אנאים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ