היום תיחנך בחיפה הכיכר ע”ש אמיל חביבי

חנוכת כיכר אמיל חביבי והאירוע לזכרו יתקיימו בנוכחות יונה יהב, ראש העיר חיפה, וכן יוצרים ואנשי תרבות ישראלים ופלסטינים

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

במסגרת פסטיבל התרבות הערבית המתקיים בעיר חיפה תיחנך היום ב-18:00 כיכר על שם אמיל חביבי (1996-1921), שהיה אחד הסופרים החשובים בשפה הערבית, פעיל חברתי וממנהיגיו הרוחניים של הציבור הערבי בישראל. בין ספריו של חביבי שתורגמו לעברית: “סראיא, בת השד הרע: ח’וראפייה”, “אח’טיה”, ו”האופסימיסט”.

חביבי היה ממייסדי המפלגה הקומוניסטית הישראלית והיה חבר כנסת מטעמה במשך 19 שנה. הוא ייסד את עיתון המפלגה “אל-איתיחאד” והיה עורכו הראשי. ספריו תורגמו לשפות רבות והוא זכה באות אל קודס, הפרס הפלסטיני לתרבות הפלסטינית. בשנת 1992 זכה בפרס ישראל לספרות. הוא מת בשנת 1996 בגיל 75, וביקש להיקבר בחיפה. על מצבתו נכתב: “נשאר בחיפה”.

חנוכת כיכר אמיל חביבי והאירוע לזכרו יתקיימו בנוכחות יונה יהב, ראש העיר חיפה, וכן יוצרים ואנשי תרבות ישראלים ופלסטינים, בהם : אסף רון – מנכ”ל בית הגפן, פרופ׳ מחמוד גנאיים, פרופ׳ נסים קלדרון, מזכיר המפלגה הקומוניסטית בחיפה רגיא זעאתרה, נציגת המשפחה, גיוהיינה חביבי-קנדלפת’, המוסיקאים חביב שחאדה, עלאא עזאם ורנא ח’ורי שיבצעו קטעים שהולחנו במיוחד מיצירתו של אמיל חביבי ״סראיא בת השד הרע״, והעיתונאי אנטואן שלחת שהנחה את הערב לזכרו.

הלוט מהשלט יוסר בהשתתפות הסופרים מחמוד שוקייר, יהושע סובול ומוחמד נפאע, השחקן מוחמד בכרי והמוסיקאי עלאא עזאם. את הערב תנחה דוניא מחילוף- אבו-חאמד, ויוצגו בו סרטונים, בערבית ובעברית, על חייו של אמיל חביבי. הכיכר על שם חביבי ממוקמת בוואדי ניסנאס בפינת הרחובות אלנבי ועין דור. את הליך ההנצחה של חביבי תלווה קבוצת יוצרים ישראלים ופלסטינים ובהם מנהלת עיזבונו, המשוררת סיהאם דאוד..

חנוכת הכיכר תתקיים כחלק מאירועי פסטיבל התרבות הערבית שמקיים בימים אלו בית הגפן המרכז הערבי-יהודי לתרבות בחיפה. במסגרת הפסטיבל נפתחו שלוש תערוכות חדשות בבית הגפן, וכן כנס בנושא ”אמנות פלסטינית”, כמו כן הפסטיבל מקיים פרויקטים מיוחדים לילדים ובני -נוער להכרות עם האמנות הפלסטינית דרך סיורים ומפגשים עם אמנים ואוצרים ערבים.בפסטיבל יתקיים גם יריד הספר הערבי בהנהלתו של המו”ל סאלח עבאסי שבו מוצגים יותר מ-10,000 כותרים מכל התחומים מ-70 מו”לים והוצאות ספרים מרחבי העולם הערבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ