הפילוסופים דייוויד קאמפני ואד קייסי ישתתפו בכנס בת”א

השניים יבואו לכנס בינלאומי על צילום ופנומנולוגיה. קאמפני הוא תיאורטיקאי רב השפעה בתחום הצילום, וכן אוצר ואמן. קייסי נמנה עם הפילוסופים הבולטים כיום בתחום הפנומנולוגיה

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

החוקר הבריטי דייוויד קאמפני והפילוסוף האמריקאי אד קייס ישתתפו בכנס בינלאומי על צילום ופנומנולוגיה, שיתקיים בשבוע הבא באוניברסיטת תל אביב. הכנס, "חשיפות: הצילום בשער הפנומנולוגיה", יבחן את האופנים שבהם יכולה הפילוסופיה הפנומנולוגית לתרום להבנת הצילום בתקופתנו.

קאמפני הוא תיאורטיקאי רב השפעה בתחום הצילום, וכן אוצר ואמן. אחד מספריו, "צילום, קולנוע, צילום" (שתורגם לעברית בהוצאת פיתום, 2011), מנתח את ההשפעה ההדדית בין הצילום לקולנוע. קייסי נמנה עם הפילוסופים הבולטים כיום בתחום הפנומנולוגיה ועמד עד לאחרונה בראש האגודה הפילוסופית האמריקאית.

הכנס בהשתתפותם, שייפתח ביום ראשון הבא ויימשך שלושה ימים, מאורגן על ידי החוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב ומכון שפילמן לצילום. פרופ' חגי כנען, ממארגני הכנס, מסביר: "פנומנולוגיה היא תחום בפילוסופיה שחוקר את מבנה הניסיון האנושי ומציע להבין את קיומנו בעולם בעזרת אופני החוויה שדרכם העולם היום־יומי נגלה לנו. משום כך, צפוי היה ששאלת הצילום תהיה מרכזית למחשבה זו, במיוחד במאה ה-21 שבה הצילום כה דומיננטי בחיינו. למרות זאת, דיאלוג זה חסר באופן מכריע במחשבה העכשווית על צילום, ואין דיון פילוסופי מספק על האופן שבו הצילום מצטלב עם ממדים בסיסיים של החוויה האנושית. המטרה היא ליצור דיאלוג בין תיאוריות של צילום ושל פנומנולוגיה באופן שיעשיר את שני הצדדים".

קאמפני. תיאורטיקאי רב השפעהצילום: Polly Braden

בצדם של קאמפני וקייסי יבואו לכנס חוקרים בולטים נוספים מחו"ל, בהם הפילוסופית האמריקאית ורוניק פוטי והפילוסוף הסיני צ'ה פה צאנג. בין המרצים הישראלים: כנען, אלי פרידלנדר, חיים דעואל לוסקי, ארנה רביב, מיכל בן־נפתלי, רות רונן, מאיר ויגודר ועירן דורפמן. כל ההרצאות יינשאו באנגלית בבניין גילמן באוניברסיטת תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ