הסופרת נאוה מקמל-עתיר תובעת שתי הוצאות ספרים

הסופרת תובעת 800 אלף שקלים מקוראים הוצאת ספרים ומדני הוצאת ספרים, משום שלטענתה הפרו הפרה בוטה של זכויות היוצרים שלה

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

הסופרת נאוה מקמל-עתיר, תובעת 800 אלף שקלים בגין הפרת זכויות יוצרים, מקוראים הוצאת ספרים ובעליה, אבנר פחימה, ומדני הוצאת ספרים, ובעליה דני פחימה.

בתביעה שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי, מחוז מרכז בלוד, טוענת הסופרת, באמצעות עו"ד אלי הלם, כי שתי ההוצאות הפרו הפרה בוטה של זכויות היוצרים שלה. לטענתה קוראים הוצאת ספרים, שהוציאה בעבר לאור את ספריה וחדלה מכך, המשיכה לעשות שימוש אסור בזכויות היוצרים שלה, ואילו דני הוצאת ספרים, שהיו גם הם המוציאים לאור של ספריה, הציגו בפניה תמונה כוזבת באשר למכירת ספריה, ונמנעו מתשלום תמלוגים ביחס שווה לספרים שנמכרו בפועל.

מקמל-עתיר פירסמה במהלך השנים עשרות ספרי ילדים ונוער, וכן ספרים למבוגרים. אחד מספריה המצליחים בשנים האחרונות הוא הספר "אות מאבשלום", שראה אור בהוצאת ידיעות ספרים.

לדברי עו"ד הלם, כשהייתה מקמל-עתיר סופרת בראשית דרכה, היא התקשרה עם הוצאת קוראים, ובאמצעותה הוצאו לאור עשרה ספרי ילדים ונוער. על פי כתב התביעה, ההוצאה לא מסרה לסופרת עד לרגע זה העתק מהסכמי ההתקשרות בין הצדדים. למיטב ידיעתה, היא היתה אמורה לקבל תמלוגים בשיעור שלא יפחת מ-12% מהכנסות מכירות ספריה.

בחודש מארס 2008, הודיעה הוצאת קוראים לסופרת, כי אין בכוונתה להמשיך ולהדפיס את ספריה, וכי זכויות היוצרים יוחזרו לידיה. אולם, לדברי עו"ד הלם, מתברר כי לא רק שההוצאה לא שילמה לה את כל התמלוגים המגיעים לה, היא המשיכה למכור אלפי עותקים מספריה, ורק לאחר פניות חוזרות ונשנות, נתנו לה נתונים חלקיים, מהם מצטיירת תמונה של הפרות חמורות ושיטתיות של זכויות היוצרים שלה ופגיעה גסה בקניינה. בשל עובדה זו, דורש עו"ד הלם, שקוראים הוצאת ספרים ומנהלה, ימסרו לבית המשפט את מלוא החשבונות, ובהם פירוט מכירת הספרים, כך שיתאפשר לסופרת להגיש תביעה מתוקנת.

במקביל להתקשרות עם הוצאת קוראים, התקשרה הסופרת עם דני הוצאת ספרים, ובאמצעות הוצאה זו הוצאו לאור חמישה ספרי ילדים. במקרה זה, נחתמו הסכמים המסדירים את סך התקבולים – 10% החל ממכירת הספר האלף.

כמו כן, איפשרה הסופרת לדני הוצאת ספרים, לרכוש את הזכויות להדפסה והפצה של ספרי ילדים ונוער נוספים שלה, מהוצאות לאור אחרות. לדבריה, במקרה זה, לא שולמו לה תמלוגים מעולם. גם במקרה זה, דורש עו"ד הלם שהוצאת דני תחשוף בפני בית המשפט את מלוא היקף מכירת ספריה של מקמל-עתיר.

לדברי עו"ד הלם, מדובר ב"הפרה בוטה, שיטתית וארוכת שנים של זכויות היוצרים של מקמל-עתיר ביצירותיה הספרותיות. הפרה שנעשה ביודעין, בכוונת מכוון, על ידי מי שעיסוקו ומומחיותו היא הוצאת ספרים". בתביעה נכתב כי מעבר לפיצויים סטטוטורים, על פי חוק זכויות יוצרים, היקף התביעה יעודכן כאשר שתי ההוצאות ימסרו על פי צו בית משפט את הנתונים המלאים על מכירת הספרים שלא דווחו מעולם למקמל-עתיר.

תגובת מו”ל הוצאת קוראים, אבנר פחימה “היא קיבלה דו”חות ואני לא מבין על מה היא תובעת. אין לה שום הוכחה בתביעה. לפי ההסכם ביני לבינה אני  לא אמור לתת את המסמכים האלה. בגלל שלא העברתי לה את הסכמי ההתקשרות היא תובעת על סכום כזה מטורף? זה נראה לך הגיוני? היא קיבלה דו”חות וכל פעם שהיא הוציאה חשבונית היא קיבלה כסף. זה סתם מטרד. שתראה לך הסכם שלא עמדתי בו, כל הדברים הם לפי ההסכם. נלך לבית המשפט והיא תשלם הוצאות”.

דני פחימה, מו”ל דני ספרים, אמר ל"הארץ":  “זה הזוי. יש שם ספרים שהיא בכלל לא הוציאה אצלי. היא עושה את זה בשביל לפרסם את עצמה. למה היא מכניסה שתי הוצאות ביחד. כל מה שהיא ביקשה היא קיבלה, היא הכניסה שם גם ספרים של הוצאת גרפאור - שמה זה שייך אלי? אין לה שום עילה ואני לא מבין למה היא תובעת. היא היתה סופרת לא ידועה שהתחילה אצלנו ואז הוציאה ספר טוב, את “אות מאבשלום”, ועכשיו היא רוצה יחסי ציבור. אנחנו נתבע אותה על הוצאת דיבה.

"אלה ספרים שלא הודפסו שנים. אנחנו 25 שנה בענף ועוד אף אחד לא תבע אותנו ואנחנו לא תבענו אף אחד. עצם העובדה שהיא מעבירה את כתב התביעה לעיתונאים לפני שהיא מדברת איתנו ומבלי שהיא שומעת תגובה, נשמע לי הזוי”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ