ארה”ב עקבה אחרי הסופר קרלוס פואנטס כי היה קומוניסט

הסופר המקסיקאי, שמת אשתקד, היה מהאינטלקטואלים הלטינו־אמריקאים הבולטים

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

האף־בי־איי ומחלקת המדינה האמריקאית עקבו אחר הסופר המקסיקאי קרלוס פואנטס במשך יותר משני עשורים משום שנחשב לקומוניסט ומשום שהזדהה עם קובה ועם פידל קסטרו - כך מדווח העיתון “ניו יורק טיימס”.

לפי מסמכים שפורסמו לאחרונה באתר של האף־בי־איי, ארצות הברית מנעה מפואנטס אשרת כניסה בשנות ה-60 משום שהיה חבר במפלגה הקומוניסטית המקסיקאית. באחד מהתזכירים פואנטס מתואר כ"סופר מקסיקאי קומוניסט מרכזי בעל היסטוריה ארוכה של קשרים חתרניים".

קרלוס פואנטסצילום: AP

פואנטס מת אשתקד, בן 83. הוא היה אחד הסופרים והאינטלקטואלים הלטינו־אמריקאיים הבולטים. הוא פירסם יותר מ-60 ספרים. עם ספריו שתורגמו לעברית נמנים “אאורה” ו”מותו של ארטמיו קרוס”. הוא היה מבקר נוקשה של ארצו וכתב בעיתונות מאמרי ביקורת על השלטון הדיקטטורי במקסיקו, שבא לקצו בשנת 2000. הוא גיבה את פידל קסטרו לאחר שהתשלט על קובה ותמך במהפכה הסנדיניסטית בניקרגואה. קשריו הטובים עם קובה הסתיימו ב-1971 כשהצטרף למחאה נגד היחס של הקובנים למשורר הרברטו פאדילה שתמך בתחילה במהפכה הקובנית ולאחר מכן ביקר אותה בחריפות ונכלא.

פואנטס קיבל אשרת כניסה לארצות הברית בסופו של דבר וביקר שם כמה פעמים ואף קיבל אישור ללמד באוניברסיטאות אמריקאיות, אבל הרשויות המשיכו לבלוש אחריו. במזכר מאוקטובר 1970 שנשלח לראש האף־בי־איי הוצע כי יימצאו מקורות ומודיעים מהאוניברסיטאות קולומביה וניו יורק שיעקבו אחרי הסופר. עוד הזהירו כותבי המזכר ממעקב גלוי בגלל החשש מאמצעי התקשורת.

האף־בי־איי התיר לפרסם את המסמכים לאחר ששירות החדשות של NYCity הגיש בקשה בספטמבר 2012 לקבל את תיקי האף־בי־איי של פואנטס בטענה לחופש המידע, שמתיר לפרסם מסמכים כאלה לידיעת הציבור לאחר מותו של אדם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ