הסופרים נרתמים למנוע את גירוש תושבי כפר ג’ינבה בהר חברון

הסופרים צרויה שלו, אייל מגד, סייד קשוע ואלונה קמחי סיירו אתמול בכפר ג'ינבה בדרום הר חברון ונפגשו עם תושבי האיזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסופרים צרויה שלו, אייל מגד, סייד קשוע ואלונה קמחי סיירו אתמול (שלישי) בכפר ג'ינבה בדרום הר חברון ונפגשו עם תושבי האיזור. הם שמעו מהם על על מציאות חייהם, ועל הסכנה לגירושם מהמקום, שהוכרז כ"שטח אש 918". צרויה שלו אמרה כי "אין כמו מראה עיניים לראות את גודל העוול שנעשה למשפחות חקלאים עניות שלא מסכנות איש והדרישות שלהן כל כך צנועות. אני מאוד מקווה שבית המשפט יחליט ב-15 ביולי להשאיר אותן במקום, ירחיק מהן את שטח האש וידאג לאפשר להן חיים אנושיים שראויים לכל אחד. על רקע הנוף התנ"כי הזה וצורת החיים התנ"כית הזאת אני נזכרת בשני סיפורי עוולות מפורסמים, של כרם נבות היזרעאלי וכבשת הרש. זה נשמע מאוד דומה, כשהמדינה לא מאפשרת להם אפילו את הכרם הזה ואת כבשת הרש הזו".

לדברי סייד קשוע "אין מה להגיד מעבר לעוול ולאי השיוון והדיכוי של כל מה שאינו יהודי בחבל ארץ זה".

צרויה שלוצילום: דודו בכר

אייל מגד אמר כי "אם אנחנו יכולים לתרום במשהו להפחית במידה כלשהי את העוול שנעשה פה, אם אנחנו יכולים במשהו ליפות את הפנים המכוערות של החברה הישראלית כפי שמשתקפות במעשים של המדינה פה, אני מאמין שכבר עשינו משהו. אם אנו יכולים לעזור להביא לדעת הקהל בישראל את התמונות האלה, כבר עשינו משהו. כי נראה לי שאיש לא מתעניין במה שקורה פה, זה מקום נידח שרחוק ממרכז תשומת הלב, בעוד שהסמליות של כל המעללים האלה היא גדולה ומשמעותית. יש פה אספקלריה מאוד מכוערת של המדינה". הסופרת אלונה קמחי אמרה "הכפרים האלה הם נקודתיים, דרום הר חברון הוא נקודתי, אבל הכפרים האלה הם הפנים של הכיבוש. אני יודעת שכבר לא מדברים על הכיבוש, זה מושג שיצא מהלקסיקון הישראלי, אבל הוא קיים. ואני מבקרת כאן בשביל שאוכל לספר לאנשים בתוך ישראל מה נעשה בשמם".

באמצע יולי ידון בג"ץ בעתירתם של מאות מתושבי איזור מסאפר יטא שבדרום הר חברון נגד גירושם מבתיהם בשל הכרזתו כשטח אש. הסופרים שהשתתפו בסיור הם בין 24 חותמי גילוי דעת הקורא לעצור את הגירוש. הסופרים שחתמו על גילוי הדעת הם: דויד גרוסמן, סלמאן מצאלחה, עמוס עוז, חביבה פדיה, א.ב. יהושע, רונית מטלון, נתן זך, אגי משעול, מאיר שלו, יהושע סובול, אייל מגד, אתגר קרת, צרויה שלו, סלמן נטור, ניר ברעם, סמי מיכאל, דורית רביניאן, שמעון אדף, אלון חילו, אלונה קמחי, סייד קשוע, יהושע קנז, אסף גברון. גם יורם קניוק חתם על גילוי הדעת לפני פטירתו.

בגילוי הדעת כתבו הסופרים "מזה 20 שנה פועלת ישראל לגירוש ולעקירה של תושבים מכפרים בדרום הר חברון, לתושבי הכפרים האלה אורח חיים ייחודי: רובם גרים במערות, ועוסקים לפרנסתם ברעיית צאן ובחקלאות. במשך השנים האלה הם סובלים מהתעללות לא נפסקת של הצבא והמתנחלים. מגוריהם נהרסים שוב ושוב, בורות המים שלהם נסתמים ויבוליהם מושמדים. 1,000 איש, מבוגרים וילדים, המתגוררים בשמונה כפרים באזור שהוגדר בשנת 1980 כשטח אש מס. 918, מאוימים עתה בגירוש מיידי מכפריהם. הם חיים כך בחרדה מתמדת, חסרי ישע מול כוח חסר מעצורים, שעושה הכול לעקור אותם מהמקום שבו הם מתגוררים כבר מאות שנים. כעת עומד עניינם לדיון אחרון בבג"צ. אנחנו פונים אל אלה שעדיין יכולים להקשיב: את השלום אנחנו לא יכולים להביא היום. אבל לפחות, את מעשי הנבלה ה"קטנים", המקומיים, אותם אנחנו יכולים לחשוף, להוקיע. בתוך מציאות של כיבוש מתמשך שכולה רשע וציניות, על כל אחד מאתנו מוטלת חובה מוסרית לנסות להיטיב מעט, להקל על הסבל, לכופף קצת לאחור את יד הענקים הזדונה והבוטחת של הכיבוש. גם במקום שאין בו איש - אפשר להיות בן-אדם. האם לא נעשה ולו את המעט הזה?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ