חוק הספרים עבר פה אחד בוועדת החינוך

כעת ממתין החוק לקריאה שנייה ושלישית. לבנת: “יום חשוב לספרות הישראלית”

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
מיה סלע
מיה סלע

חוק הספרים להגנת הסופרים והספרות עבר היום (רביעי) בוועדת החינוך של הכנסת פה אחד. כעת נותר להעביר את החוק בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. בעבר הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על תמיכתו בחוק וכך גם ראשי הסיעות הגדולות בכנסת הנוכחית – יאיר לפיד, שלי יחימוביץ’ ונפתלי בנט.


שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, אמרה לקראת סוף הדיון כי זהו רגע מרגש: "עסקנו בסעיפי החוק אבל הדבר הגדול הוא היצירה והספרות בישראל. זהו יום חשוב לתרבות ולספרות הישראלית, ויום חשוב לציבור הישראלי שהחוק יאפשר לו ליהנות ממגוון ספרותי ישראלי בשנים הבאות. בכוונתי לנסות ולהעביר את החוק עוד במושב הכנסת הנוכחי. אני מודה לחברי הוועדה שבהצבעתם ובתמיכתם חידדו את חשיבותו של החוק, שנועד לטפל בכשל החמור הקיים בשוק הספרות הישראלי. ספר הוא לא עוד מוצר צריכה אלא אוצר תרבותי".

שרת התרבות לבנתצילום: ניר קידר


במסגרת החוק החליטו השרה לבנת, בעצה אחת עם יו”ר ועדת החינוך, התרבות והספורט, עמרם מצנע, להוסיף מספר פרסים, שיוענקו לסופרים ומשוררים צעירים, בכדי לקדם את התמיכה בעשייתם ובספרי הביכורים שלהם. בין הפרסים פרס סופרים בראשית דרכם בסך 250 אלף שקל, במסגרתו יחולקו 10 פרסים לסופרים בראשית דרכם. פרס למשוררים צעירים בגובה של 200 אלף במסגרתו יחולקו 10 פרסים ל–10 משוררים בראשית דרכם ו”פרס ביכורים” - פרס להוצאות לאור – בגובה של 200 אלף שקל ל–10 הוצאות לאור.


ח”כ ניצן הורוביץ, יוזם הצעת החוק המקורית, אמר: “זה רגע מרגש מאוד לספרות הישראלית, לסופרים ושאר השותפים ביצירה, ובעיקר לקוראים ולשוחרי התרבות. לאחר האישור הסופי היום בוועדת החינוך, בשבוע הבא יגיע המאבק הזה לסיום עם העברת החוק במליאה ושוק הספרות בישראל יזכה לחיים מחודשים. רשתות הספרים, שדירדרו את ענף הספרות לקריסה, גרמו לעיכוב הבלתי נסבל בהעברת החוק, אבל זו ההוכחה שניתן לנצח גם גורמים חזקים בשוק במאבק עיקש וצודק”.


איריס בראל, מנכ”ל סטימצקי, מסרה כי העברת החוק מהווה יום היסטורי עבור הסופרים והספרות בישראל ומהווה תיקון אמיתי למצב הקשה בו הם נמצאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ