הוצאת ספרים חדשה באינטרנט

היוזם הוא הרצל פרנקל, בן 75, סופר, מהנדס מכונות ו”בוגר” החממה הספרותית של סטימצקי

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

book4u הוא מיזם חדש באתר המימון הקהילתי הד סטארט שמצהיר על רצונו לייצר "מהפכה ספרותית שתעקוף את המונופולים של רשתות הספרים". היוזם הוא הרצל פרנקל, בן 75, סופר, מהנדס מכונות ו”בוגר” החממה הספרותית של סטימצקי. פרנקל מקווה לגייס 45 אלף שקלים כדי לאפשר לכל סופר להוציא לאור את ספרו בעלות של 1,500 שקל בלבד. לדבריו נדיר לפגוש סופר שהדפיס ספרו בהוצאות לאור ממסדיות והצליח להחזיר את ההשקעה. "כיום, בכדי להוציא לאור ספר בישראל באמצעות הוצאות לאור קונבנציונליות, הסופר נדרש להשקיע עשרות אלפי שקלים. התוצאה היא שרבים כותבים למגירה והספר לעולם לא יראה אור" הוא אומר.

ההצעה של פרנקל היא שסופר ישלח כתב יד של הספר ל-book4u, שם יבוצע עימוד והכנה לדפוס והסופר יקבל לביתו, בדואר, שלושה עותקים מודפסים של הספר. במקביל הספר יעלה לאתר המכירות של ההוצאה. עלות ההדפסה של כל עותק נוסף היא כ-18 שקל והדבר נכון גם לעותק בודד. הסופר, ולא הוצאת הספרים או חנות הספרים, יקבע את מחירו של הספר וכל ההפרש בין עלות העותק למחיר שיקבע, יהווה הרווח של הסופר. פרנקל מדגיש שהאתר לא יגבה עמלה על מכירת הספרים וכל ספר ייצא לאור. "book4u הוא מחאת הקוטג' של עולם הכתיבה", הוא אומר, "התשובה למונופולים הספרותיים והדרך היחידה לשמור על כבודו העצמי של כל כותב".

פרנקל עצמו כתב את הרומן "מאה עשרים פחות אחד" המספר על התאבדות מסתורית של חבר כנסת והצליח למכור כ-300 עותקים, לדבריו עדיין לא כיסה את ההשקעה. "הוצאתי את הספר לפני כשנתיים בהוצאת החממה הספרותית של סטימצקי ומאוד התאכזבתי מהביצועים שלהם ומהתמורה שקיבלתי בעבור 22 אלף שקל ששילמתי. גם יצאתי נפגע ונעלב, בעצם יצאתי פראייר ואף אחד לא אוהב להיות פראייר. למדתי שבארצות הברית יש כמה חברות שעושות פרינט און דימנד: הדפסה לפי דרישה. רוב הספרים שאת רואה היום באמזון לא קיימים פיסית באמזאון, מדפיסים עותק כשאדם מזמין, בעידן של הדפסה דיגיטלית זה אפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ