"וול סטריט ג'ורנל": ספר על שדים שכתב ד”ר יוסי חיות - מהטובים בתחום

”בין העולמות”, ספרו של החוקר החיפאי העוסק בגירוש שדים, נבחר לאחד מחמשת הטובים בתחומו, לצד “שדים בלודן” של אלדוס האקסלי

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע

ה”וול סטריט ג'ורנל” מנה את "בין העולמות", ספרו של ד"ר יוסי חיות מאוניברסיטת חיפה, כאחד מחמשת מחמשת הספרים הטובים ביותר בתחום דיבוק וגרוש שדים.

הספר, שראה אור רק באנגלית, הוא היחיד ברשימה העוסק בנושא זה בהקשר של התרבות היהודית. באותה רשימה, שאותה בחר פרופ' בריאן פ. לוואק מאוניברסיטת טקסס, נמצא גם ספרו של אלדוס האקסלי, "שדים בלודן". הרשימה כוללת ספרים שנכתבו על תופעת הדיבוק וגירוש השדים בעת החדשה המוקדמת (המאות ה-16 עד ה-18).

חיות בוחן בספרו את הרקע הקבלי־רעיוני לדיבוקים, ואת הטכניקות לגירושם. הוא מדגיש את המרכזיות של התופעה בקרב המקובלים של צפת במאה ה-16 ומסיים את ספרו בדיון על הפצת הסיפורים על דיבוקים וגירושם במחצית השניה של המאה ה-17, כחלק מהמאבק של רבנים בראשית הספקנות והחילון המודרניים.

עטיפת הספר. בין המאות ה-16 ל-18

"זה כבוד גדול להיכלל ברשימה כזו לצד גדולים כמו אלדוס האקסלי" אומר חיות, "לא האמנתי כשחבר סיפר לי שראה את שמי בעיתון היוקרתי. דרך העיון בעניינים כאלו, שאולי נראים שוליים להרבה אנשים היום, אפשר לגעת בהרבה נושאים המצויים בליבה של המעבר לעת החדשה: תפיסות חדשות של עצמיות וגופניות, התמודדות ראשונה עם הספקנות וחילון, ועוד.

“בנוסף, היום אנחנו מבינים שאי־אפשר להבין את מה שנקרא 'המהפכה המדעית' מבלי להבין את הרקע המאגי שלה - כולל ההתעסקות האינטנסיבית של מספר רב של חלוצי אותה מהפכה במאגיה עד סוף ימיהם. העיון בסוגיות אלו מאפשר הבנה יותר עמוקה ומתוחכמת של לידת עולמינו המודרני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ