מיכאל בר זהר וניסים משעל תובעים מיליון שקל מרונן ברגמן בגין לשון הרע

בתביעה נטען כי ברגמן "הכפיש את שמם בקרב מו"לים והוצאות ספרים בחו"ל, במטרה להכשיל את הוצאת המהדורה הבינלאומית של ספרם 'המוסד'"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
מיה סלע
מיה סלע

פרופ' מיכאל בר זהר והעיתונאי ניסים משעל תובעים מיליון שקל מהעיתונאי רונן ברגמן בגין לשון הרע. בר זהר ומשעל הגישו היום לבית המשפט השלום בתל אביב־יפו תביעת לשון הרע באמצעות עו"ד גיל בר זהר. בתביעה נטען כי ברגמן "הכפיש את שמם בקרב מו"לים והוצאות ספרים בחו"ל, במטרה להכשיל את הוצאת המהדורה הבינלאומית של ספרם "המוסד", מתוך בצע כסף, קנאת סופרים וחשש לכישלון הספר המתחרה אותו עמד להוציא לאור".

על הפרק עומד הספר "המוסד - המבצעים הגדולים" מאת משעל ובר זהר שראה אור בשנת 2010 בהוצאת ידיעות ספרים. לפי כתב התביעה "כנהוג בספרים מסוג זה הסתמך הספר על מחקרים, מאמרים וידיעות, הן של המחברים והן כאלו שנעשו ופורסמו בידי אחרים".

לפי התביעה כשברגמן טען כי נעשה שימוש בחומרים פרי עטו ושמו הושמט מרשימת המקורות ניהלו שני הצדדים משא ומתן. לטענת התובעים בר זהר ומשעל "לקחו אחריות מלאה ופעלו מיידית לתיקון הטעות הטכנית של השמטת הביבליוגרפיה והגיעו להסכם פשרה בו שילמו השניים לברגמן סכום כסף גדול ובהתאם הוציאו מהדורה מתוקנת הכוללת ביבליוגרפיה מסודרת ובה גם את רשימת המקורות שנלקחו ממנו. ברגמן אף ביקש מן התובעים לעכב את הוצאת המהדורה הבינלאומית של ספרם במשך חודשים ארוכים כיוון שרצה להוציא ספר משלו על המוסד בשפה האנגלית. לאור זאת, הסכימו בר זהר ומשעל להימנע מפרסום המהדורה הבינלאומית במשך כשנתיים, כך שברגמן יוכל להשלים את ספרו".

ניסים משעלצילום: מורי חן

לדברי התביעה, ברגמן שלח מכתבים להוצאות הספרים הזרות ובהם טען כי השניים העתיקו חומרים מספריו וממאמריו ודרש מהוצאות הספרים להימנע מפרסום הספר. בנוסף, שלח מכתב לחברה הצרפתית שרכשה אופציה לסרט או לסדרת טלוויזיה על פי הספר, ובעקבות כך הקפיאה החברה את הפרויקט עד לתום הסכסוך.

לדברי עו"ד בר זהר, מכתביו של ברגמן "גרמו נזקים אדירים ופגעו בשמם הטוב של פרופ' בר זהר ומשעל. כמו כן, מעמדם כסופרים אמינים נפגע קשות בארצות הברית, אנגליה, אוסטרליה, צרפת, גרמניה ובמדינות נוספות... קנאת הסופרים של הנתבע העבירה אותו על דעתו...הוא פתח במסע הרס משולח כל רסן, תוך התעלמות מוחלטת מתוצאות מעשיו... תקצר היריעה מלתאר את המבוכה ועוגמת הנפש המרובים שנגרמו לתובעים עת החלו הידיעות לזרום מחו"ל והם מצאו את עצמם עומדים בפני גל פניות מכל רחבי העולם, נדרשים להסביר כי אינם מפרי זכויות סדרתיים וכי הספר אינו גנוב ומועתק".

רונן ברגמן מסר בתגובה: "בר זהר ומשעל הם שני פלגיאטורים ש’כתבו’ ספר אודות המוסד כשחלקים נרחבים ממנו, עשרות רבות של עמודים, אם לא למעלה מכך, הם העתקה ישירה מכתבות וספרים פרי עטי. חלקים רבים אחרים הועתקו מכותבים אחרים המתמחים בנושאי צבא וביטחון. לא ליד, לא בערך אלא עשרות אלפי מלים בהליך פשוט של קופי פייסט, בלי כל קרדיט, בלי לבקש אישור או רשות. חוצפה ועזות מצח שאין כדוגמתם. מאוחר יותר, שנים מאוחר יותר, צצה לה הטענה ההזויה כאילו ‘נפלה טעות’ ו’נשמטה’ הביבליוגרפיה, כאילו צנח לו לוח על רצפת בית הדפוס. היה זה עוד ניסיון שקרי, אחד מיני רבים, לתרץ את מה שבאמת קרה - מעשה פלגיאט חמור ובוטה. הא ותו לא".

רונן ברגמןצילום: ניר כפרי

ברגמן מזכיר בתגובתו כתבת תחקיר ממוסף הארץ ובה נבדק הנושא. עוד הוסיף כי "העוול היה כה חמור עד שבית ההוצאה הציע לי להתחלק עם שני ‘הסופרים’ בהכנסות כך שכל אחד יקבל שליש, כלומר הכיר למעשה בכך ששליש מה’ספר’ הוא העתקה ממני. בסופו של דבר סוכמה פשרה, במסגרתה, בין שאר התנאים, שולמו לי פיצויים. כשהתברר לי ששני ‘המחברים’ לא עמדו בתנאי ההסכם, שלחתי התרעה להוצאות בחו"ל שעמדו להוציא את הספר כי יש בהוצאתו משום הפרה של הסכם הפשרה. לאחר שאיימתי כי אתבע אותם, יזם עו"ד בר זהר (בנו של מיכאל) הליך של פישור. בטרם הסתיים ההליך הזה נודע לי היום מאמצעי התקשורת מה היתה למעשה מטרתו של ההליך - למשוך זמן כדי לאפשר לשני הגזלנים להקדים ולהגיש נגדי תביעה מופרכת זו, לפני שאני אגיש את שלי. במקביל- לשכור יח”צנים כדי להפיץ למהר ולהפיץ אותה לכל כלי התקשורת לפני שאקבל אותה ואוכל להגיב. את שאר הדיון נקיים בשמחה בבית המשפט".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ