מת המשורר האירי זוכה הנובל שיימוס הייני

הייני, שמת בגיל 74 בבית חולים בדבלין, נחשב לגדול שבמשוררי אירלנד מאז וו.ב. ייטס

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
מיה סלע
מיה סלע

המשורר האירי, זוכה פרס נובל לספרות, שיימוס הייני מת אתמול (שישי) בגיל 74 בבית חולים בדבלין. הייני נחשב לגדול שבמשוררי אירלנד מאז וו.ב.ייטס. הוא פירסם 13 ספרי שירה, שני מחזות, ו-4 ספרים על שירה. ב-1995 נעשה לאירי השלישי שזכה בפרס נובל, אחרי ייטס וסמואל בקט.

נשיא אירלנד מייקל היגיניס אמר כי "נוכחותו של שיימוס היתה חמימה, מלאת הומור, תשמות לב, ואדיבות" וראש הממשלה אנדה קני אמר "אנחנו מבורכים כי אנחנו יכולים לומר שהוא אחד משלנו, אנחנו מודים על המתנה שניתנה לנו בהיותו חלק מהחיים שלנו. אין מלים מספיקות כדי לתאר את יגון האומה על מותו".

שיימוס הייני. פרס נובל ב-1995צילום: אי־אף־פי

הייני נולד בשנת 1939 בחווה בבלאהי שבצפון אירלנד והיה הבכור מבין תשעה ילדים. בשיריו המוקדמים כתב על חוויותיו מהכפר אבל בתוך שיריו שולבו בהדרגה החוויות מארצו אירלנד רוויות הקונפליקטים. כותרת אחד משיריו "Whatever You Say Say Nothing," נהפכה בצפון אירלנד למשפט מפתח המציין הימנעות מהזדהות הדתית בפני זרים חטטנים.

בשנת 2006 סבל הייני משבץ מוחי ובשנת 2009 התיחס לכך ואמר כי זה גרם לו להרגיש כמו תינוק, "בכיתי" הוא אמר אז "ורציתי את אבא שלי".

הייני סיפר פעם כי כשהיה צעיר, חלק ממיעוט קתולי בצפון אירלנד היה נרגש עם קום המחתרת האירית האלימה. אבל עד מהרה הגיע למסקנה ששפיכות הדמים היא בזבוז חסר פשר שטישטש את שפיות הציבור. "היתה תחושה של בזבוז גמור, מבוי סתום סרטני, ושהאלימות אינה פרודוקטיבית", אמר פעם "אבל חיינו עם זה. רק לאחר שזה נפסק הבנו עם מה חיינו. יום אחרי יום, שבוע אחרי שבוע, חיינו בתוך זה ולא לגמרי הבנו מה קורה".

פעם שיבח הייני את הראפר אמינם ואמר שהוא שלח חשמל לדור שלם עם המלים המזעזעות שכתב על פשעים, כנופיות, אונס והומוסקסואליות.

שר האמנויות האירי אמר שהייני היה אדם צנוע ונגיש. הוא סיפר שהשתתף לאחרונה באירוע בשגרירות אירלנד בפאריס שבו הייני קרא משיריו בפני כאלף אורחים. "הוא היה אישיות אדירה, שגריר נהדר של הספרות אבל גם של אירלנד", אמר.

בעברית ראה אור ספר שירה אחד של הייני, "סטיישן איילנד", הספר יצא בהוצאת כרמל בתרגומו של יהודה ליטני, שגם הוסיף מבוא, הערות ואחרית דבר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ