חתני פרס נובל לספרות יוצאים נגד עקירת הכפרים בחברון

עשרות סופרים בכירים מרחבי העולם, ביניהם פיליפ רות, מריו ורגס יוסה ואורחן פאמוק, הצטרפו אל עצומת הסופרים הישראלים הקוראת לממשלה לחדול מעקירת כפרים פלסטינים בדרום הר חברון

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

עשרות מגדולי הסופרים בעולם הוסיפו את שמם לעצומת הסופרים הישראלים שקראו לממשלת ישראל ולצבא הישראלי שלא לעקור כפרים פלסטיניים בדרום הר חברון. בין הסופרים שחתמו על העצומה, זוכי פרס נובל לספרות ג.מ. קוטזי, מריו ורגס יוסה, הרטה מולר, אורחן פאמוק והמשורר האירי שיימוס הייני, שהלך לעולמו ביום שישי וחתם על העצומה לפני מותו; בנוסף חתמו ג’וליאן בארנס, ג’ון לה קארה, מייקל שייבון, ג’ונו דיאז, דייב אגרס, ניל גיימן, נתן אנגלנדר, אלכסנדר המון, יאן מרטל, קולום מקקאן, איאן מקיואן ופיליפ רות.

בעצומת הסופרים הישראלים - שעליה חתמו בין השאר גם דויד גרוסמן, יורם קניוק, סמי מיכאל, מאיר שלו, יהושע קנז, אתגר קרת, צרויה שלו ורונית מטלון - נכתב כי "מזה 20 שנה פועלת ישראל לגירוש ולעקירה של תושבים מכפרים בדרום הר חברון. לתושבי הכפרים האלה אורח חיים ייחודי: רובם גרים במערות ועוסקים לפרנסתם ברעיית צאן ובחקלאות. במשך השנים האלה הם סובלים מהתעללות לא נפסקת של הצבא והמתנחלים. מגוריהם נהרסים שוב ושוב, בורות המים שלהם נסתמים ויבוליהם מושמדים". עוד הוסיפו הסופרים כי "אלף איש, מבוגרים וילדים, המתגוררים בשמונה כפרים באזור שהוגדר בשנת 1980 כשטח אש מס. 918, מאוימים עתה בגירוש מיידי מכפריהם. הם חיים כך בחרדה מתמדת, חסרי ישע מול כוח חסר מעצורים, שעושה הכל לעקור אותם מהמקום שבו הם מתגוררים כבר מאות שנים".

צרויה שלו בביקור בכפר פלסטיני המיועד להריסהצילום: אלכס ליבק

כמו כן כתבו כי "את השלום אנחנו לא יכולים להביא היום. אבל לפחות, את מעשי הנבלה ה’קטנים’, המקומיים, אותם אנחנו יכולים לחשוף, להוקיע. בתוך מציאות של כיבוש מתמשך שכולה רשע וציניות, על כל אחד מאתנו מוטלת חובה מוסרית לנסות להיטיב מעט, להקל על הסבל, לכופף קצת לאחור את יד הענקים הזידונה והבוטחת של הכיבוש. גם במקום שאין בו איש – אפשר להיות בן אדם. האם לא נעשה ולו את המעט הזה?".

מחר צפוי להתקיים דיום בבג"צ בעתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח נגד הפינוי.

הרטה מולרצילום: רויטרס
פיליפ רותצילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ