פרס המאן בוקר הבריטי 
ייפתח גם לסופרים אמריקאים

המארגנים יודיעו מחר על השינויים בתקנון, אולם סופרים שזכו בפרס בעבר חוששים מהמהלך וטוענים שישנה את אופיו הממוקד של הפרס

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיה סלע
מיה סלע

פרס המאן בוקר, שהוענק עד כה רק לסופרים מממלכות חבר העמים הבריטי, מאירלנד ומזימבבואה, ייפתח ב–2014 גם בפני סופרים אמריקאים.

הסאנדיי טיימס דיווח כי “המארגנים מאמינים שהדרת סופרים אמריקאים היא אנכרוניסטית”, וכי “ועדת הפרס מאמינה שצריך להרשות לסופרים אמריקאים להתחרות בכדי להבטיח את המוניטין הבינלאומי של הפרס”.

הגורמים המארגנים את הפרס מסרו כי יודיעו מחר על השינויים בתקנון וכי המידע שפורסם בעניין אינו מדויק. ייתכן שחלק מההחלטה נעוץ בעובדה שארבעה מתוך ששה סופרים המועמדים לפרס השנה חיים ועובדים בארצות הברית.

בינתיים כבר נשמעו קולות המתנגדים לשילוב האמריקאים בפרס וטוענים כי המהלך יגרום לשינוי אופיו המובחן. כך הסופר והשדרן לורד בראג השווה את הצעד ל”השתלטות של קונגלומרט על חברה בריטית".

הסופר הווארד ג'ייקובסוןצילום: רויטרס

הווארד ג'ייקובסון, שזכה בבוקר בשנת 2010, אמר ל”טלגרף” כי זוהי החלטה שגויה. הסופר ג'ים קרייס, אחד המועמדים לפרס השנה, אמר ל”אינדיפנדנט” כי אם יפתחו את פרס הבוקר לכלל האנשים הכותבים באנגלית הדבר יאפשר מבט יוצא מן הכלל על הספרות הנכתבת בשפה האנגלית, ומצד שני הפרס יאבד את המיקוד שלו. “אני מאוד מחבב את הרעיון של חבר העמים הבריטי”, הוסיף, “יש משהו שיאבד לנו אם התחרות תהיה פתוחה לסופרים אמריקאים".

הסופר קזואו אישיגורו, שזכה בבוקר בשנת 1989 על ספרו "שארית היום", אמר ל”אינדיפנדנט” שהוא תומך במהלך. "במובן מסוים זה עצוב בגלל המסורת של הבוקר, ואני יכול להבין חלק מהאנשים שחשים מורת רוח”, הסביר, “אבל העולם השתנה וזה כבר לא הגיוני לחלק את העולמות הכותבים בדרך כזו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ