עיריית ת”א מרחיבה את פרויקט חדרי העבודה לסופרים

בספריית בית אריאלה ייוחד חדר שבו יוכלו סופרים לעבוד; כמו כן יורחב פרויקט “חדר משלך” במגדל שלום. וגם: הספרייה הלאומית בירושלים הכריזה על הזוכים בתוכנית המלגות “פרדס”

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

שתי יוזמות של מחלקת הספריות באגף התרבות בעיריית תל אביב נועדו לספק לכותבים וליוצרים בעיר מרחב עבודה חינמי.

היוזמה הראשונה היא "אי בעיר" ובמסגרתה ייוחד בבית אריאלה, באחד מחדרי הספרייה למוזיקה, חדר בו יוכלו כותבים לבוא עם המחשב הנייד שלהם ולעבוד. חדר סמוך יועמד לרשותם כחדר דיונים משותף, ובמקביל תוצב במקום ספרייה מקצועית. המקום יחל לפעול בתחילת נובמבר.

היוזמה השנייה היא הרחבת פרויקט "חדר משלך" שהושק בשנה שעברה, אז הוקצה חדר עבודה כסטודיו לכתיבה. כעת יוקצו שני חדרי עבודה. האחד הוא חדר עבודתו של המשורר, הסופר, המחזאי והמתרגם יעקב כהן (ז"ל) והחדר הסמוך לו – שניהם נמצאים במגדל שלום.

ספריית בית אריאלה בת"א. החדר המיוחד ייפתח לסופרים בתחילת נובמברצילום: דניאל בר און

השנה ישתמשו בחדרים הסופרים דקלה קידר, שרי שביט, ניר רצ'קובסקי וענת לוין. בשנה שעברה היו אלה כנרת רוזנבלום, נגה אלבלך ויערה שחורי שעבדו בחדר.

מרים פוזנר, מנהלת בית אריאלה ומחלקת הספריות של עיריית תל אביב, מסבירה כי בפרויקט "חדר משלך" תהיה רוטציה בין הסופרים וכל אחד יקבל את החדר לחצי שנה. באשר לפרויקט "אי בעיר" היא אומרת כי "זה חדר קטן ומקסים במיוחד. את לא יושבת בתוך אולם העיון, מדובר בחדר שמיועד רק ליוצרים. הם יכולים לשבת שם במקום שהם הזמינו מראש. זה קטן ואינטימי ומאוד שקט ומיוחד בשבילם. אנחנו מספקים להם דברים בסיסיים כמו אינטרנט אלחוטי, ספרים ייעודיים שאנשים שעוסקים בתרגום ועריכה צריכים, וגם נקנה ספרות ספציפית במיוחד בשבילם. התכוונו לעשות את זה עבור תשלום סמלי אבל בפיילוט אנחנו נותנים את החדר ללא תשלום. זה בעצם גם מקום בו אדם יכול לפגוש אנשים מהסוג שלו".

גם בירושלים דואגים לסופרים ואף מבינים שהם צריכים לא רק מקום לכתוב בו אלא גם פרנסה. הספרייה הלאומית הכריזה על הזוכים בתוכנית המלגות "פרדס", המיועדת לסופרים צעירים. ארבעת הסופרים שנבחרו הם אביגיל גרץ, מחברת הספר "בת של רב", גלית דהן־קרליבך, מחברת הספר "אחותי כלה והגן נעול", איימן סיכסק, מחבר "אל יפו", ומיכל פיטובסקי, מחברת הספר "אספלט". מדובר בתוכנית מלגות המיועדת לסופרים צעירים שכבר הוציאו לאור ספר אחד וכעת כותבים את השני. התוכנית מעניקה לזוכים בה מלגה חודשית ואפשרות להתפנות וליצור בספרייה הלאומית. גובה המלגות הינו 5,000 שקל לכל יוצר מדי חודש (60,000 שקל לכל משתתף בשנה). בראש ועדת המלגות עמד הפרופ' אריאל הירשפלד ולצדו החוקרת בלהה בן אליהו, הסופר והעורך חיים פסח, מנהל הספרייה הלאומית אורן וינברג, מנהלת אגף תרבות וחינוך בספרייה רוני יבין וכן שני מנהלי תחומים נוספים בספרייה - יורם מלצר ורותי רובינשטיין.

לדברי ויינברג היוזמה להקמת תוכנית המלגות "פרדס", מעבר לתמיכה בסופרים צעירים הנמצאים בתחילת דרכם, באה במטרה לעודד את היצירה הספרותית בישראל ולחשוף בפני הסופרים את הפעילות העשירה והייחודית המתקיימת בספרייה. הסופרים שנבחרו ישתתפו מדי שבוע בסדנאות היכרות עם האוספים השונים השמורים בספרייה וכן ישתתפו בתוכנית העשרה מיוחדת על מקורות התרבות הישראלית. כמו כן יציגו הסופרים את תהליך הכתיבה שלהם במפגשים עם קהל המבקרים בספרייה, כחלק מפעילות התרבות של הספרייה הלאומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ