אסף גברון, שירה סתיו ועמר לחמנוביץ' הם זוכי פרס ברנשטיין

גברון זכה בפרס בקטגוריית ספר עברי מקורי על "הגבעה". סתיו זכתה בקטגוריית ספר שירה על "לשון אטית"

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

הסופר אסף גברון, המשוררת שירה סתיו והעיתונאי עמר לחמנוביץ' הם זוכי פרס ברנשטיין לשנת 2013. גברון זכה בפרס בסך 50,000 שקלים בקטגוריית ספר עברי מקורי מחיי הארץ על ספרו "הגבעה", שיצא לאור בהוצאת עליית הגג.

השופטים, פרופ' ניצה בן־דב, פרופ' הלל ויס וד"ר אורי כהן, כתבו בנימוקים לבחירתם: "בצורה שאינה מובנת מאליה, גברון בחר לפעול בזירה המרכזית של הספרות העברית כשיצר רומן בעל רוחב יריעה ניכר, המבקש להתמודד עם שאלות היסוד של מדינת ישראל. זו יצירה שחושבת בצורה ספרותית עמוקה ביותר על הבעיות האלה ועל קלסתר הפנים האנושיות שלהן. הוא ממלא בצורה עכשווית - אירונית, מקוטעת, קליפית, לכאורה שטוחה ופוסט מודרנית – את התפקיד המסורתי של הצופה לבית ישראל. אלא שאין לטעות: גלגולו העכשווי של התפקיד המסורתי ממלא באופן אמיץ את תפקידה של הספרות, דהיינו, את יכולתה לספר את סיפורנו ובתוך כך לאפשר לנו להבין אותו, להרהר בו ואף לכפור בו. "הגבעה" הוא ניסיון אמיץ ורב יכולת להתמודד עם המסורת של הרומן. מדובר בהצלחה לא מבוטלת לכתוב רומן שהוא התפתחות עכשווית, מעמיקה של הז'אנר במונחים לא רק של ספרות עברית. במונחים אלה מדובר במעשה כביר של התמודדות עם הרומן החלוצי ועם כל המסורת התרבותית ספרותית שהעמידה את הקיבוץ וההתיישבות במרכז.

סתיו זכתה בקטגוריית ספר שירה עברי על ספרה "לשון אטית", שראה אור בהוצאת דביר וקסת. הפרס בסך 25,000 שקלים הוענק לה על ידי השופטים פרופ' מיכאל גלוזמן, פרופ' אריאל הירשפלד וד"ר תמר וולף־מונזון שכתבו כי סתיו "מתארת בשיריה את התנתקותה ממשפחתה השומרונית. השבר והעקירה – ואולי אף הבגידה במשפחה – הם לבו של הספר הזה".

אסף גברוןצילום: דן קינן

הפרס בקטגוריית ביקורת ספרותית בעיתונות היומית בסך 15,000 שקל ניתן לעמר לחמנוביץ' על פרסום מאמרי ביקורת בעיתון "ישראל היום". בנימוקיהם כתבו השופטים, אליעזר (דרזנר) דר, ליאורה עיני ומוטי רוזנבלום על כתיבתו "הרהוטה ומעוררת העניין, הבהירה והמבהירה, הנותנת את תמציתו של הספר המסוקר, מתוך כבוד לכותב ולקורא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ