פרס סמי רוהר למתי פרידמן

העיתונאי זכה בפרס על ספרו "תעלומת הכתר - המצוד אחר כתב היד העתיק ביותר של התנ"ך" ויקבל מאה אלף דולר

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

העיתונאי מתי פרדימן, מחבר הספר "תעלומת הכתר - המצוד אחר כתב היד העתיק ביותר של התנ"ך" בהוצאת דביר, זכה בפרס סמי רוהר, הפרס הספרותי היהודי הגדול ביותר. פרידמן ערך תחקיר מקיף חובק עולם על גורלו של כתב היד של העותק המושלם, המהימן והמדויק ביותר של התנ"ך, כתר ארם צובא שנכתב לפני 1,000 שנה בטבריה. כתב היד נבזז בידי הצלבנים, נפדה בידי יהודים והוברח לקהיר, ומאז המאה ה-14 הוסתר במערה בבית הכנסת הגדול בחַלבּ שבסוריה. ב-1947, לאחר הפרעות שפרצו בעיר בעקבות החלטת האו"ם על הקמת מדינת ישראל, אבדו עקבותיו של הכתר. במשך שנים האמינו כי הספר נשמד. פרידמן חושף בספרו איך חולץ הספר ממקום מחבואו והובא לישראל וכיצד נעלמו מאות מדפיו יקרי הערך. באמצעות חומרים ארכיוניים רבים ומאות שעות של ראיונות עם שחקני מפתח בפרשה, פרידמן טווה עלילה רבת־תפניות המדלגת בין תקופות היסטוריות ויבשות.

פרידמן הוא עיתונאי באתר החדשות בשפה האנגלית "The Times of Israel", המסקר את ישראל והעולם היהודי. שימש כתב במגזין "ג'רוזלם רפורט" ובסוכנות הידיעות הבינלאומית אי־פי, בעיקר בנושאי דת וארכיאולוגיה. במסגרת עבודתו ביקר, בין השאר, בלבנון, מרוקו, קהיר, מוסקבה והקווקז. תעלומת הכתר הוא ספרו הראשון.

פרדימן. תחקיר מקיףצילום: סבסטיאן שיינר

פרס סמי רוהר הוא פרס שנתי בסך מאה אלף דולר. הפרס מוקיר את התרומה הייחודית של סופרים בני זמננו בכתיבה על נושאים יהודיים ערכיים ומיועד לעודד ולקדם כתיבה בנושאים הקשורים ליהדות. בכל שנה מוענק הפרס לסופר מתחיל שעבודתו מדגימה חשיבה מקורית והיא בעלת פוטנציאל עתידי. הפרס הוענק בעבר, בין היתר, לגל בקרמן, אוסטין רטנר, קנת ב.מוס ותמר ילין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ