הוצאת זיקית לח"כ רות קלדרון: עזרי לנו לספק ספרינו לספריות ציבוריות

לטענת ההוצאה, אף שספריה נמצאים ברשימת רבי המכר, עדיין אין הם עומדים בדרישת הסף של משרד התרבות והספורט

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
מיה סלע
מיה סלע

הוצאת זיקית פנתה אל ח"כ רות קלדרון בנוגע למכשולים העומדים בפני מו"לים קטנים שאינם יכולים לספק ספרים לספריות הציבוריות. חברת "פמי פרימיום" היא החברה המנהלת את תהליך הרכש לספריות ציבוריות בארץ. אחד מתנאי הסף שלה קובע כי כי "מחזור העסקים הכולל של המציע בכל אחת מ-3 שנות הכספים האחרונות לא פחת מ-500,000 שקל לשנה". משמעות הדבר היא כי ספרים שרואים אור בהוצאות לאור קטנות שמן הסתם אינן עומדות בתנאי זה לא יסופקו לספריות ציבוריות.

קלדרון פנתה במכתב אל ד"ר רבקה שויקי הממונה על הספריות הציבוריות במשרד התרבות והספורט. "דומה כי תנאי זה אינו מידתי ואף עלול לפגוע הן בהוצאות העצמאיות והן בספריות הציבוריות", כתבה קלדרון. היא הציגה לדוגמה את הוצאת זיקית שספריה נמצאים ברשימת רבי המכר כבר 35 שבועות ברצף ואחד מהם אף נכנס ל"מצעד הספרים" תשע"ד של משרד החינוך, ועדיין אין הם עומדים בדרישת הסף ולכן לא ניתן למצוא את הספרים שלהם בספריות הציבוריות. הוצאת זיקית אף הציגה מכתבים שקיבלה מספריות ציבוריות שמבקשות לקנות את הספרים של זיקית שאינה יכולה לספק את הדרישה.

"הצורך בתנאי סף ובהוכחה של איתנות כלכלית מובן לי לחלוטין. עם זאת, אני סבורה שאנו עוסקים בנושא שאינו כלכלי גרידא וכי יש להביא בחשבון שיקולים נוספים הנוגעים לאיכות הספרות והתרבות שאנו מבקשים לייצר", כתבה קלדרון לשוויקי וביקשה ממנה לבחון מחדש את הנושא ולמצוא לו פתרון. ד"ר שווקי ענתה לקלדרון כי היא מכירה את הטענות הללו שכבר עלו לפניה וכי גם היא מוצאת "שהכרחי לאפשר לספריות הציבוריות לרכוש כל ספר המעניין את הציבור שלהן, ולאפשר לכל ההוצאות לאור להציע לספריות את ספריהן. לכן פניתי ללשכה המשפטית במשרד התרבות והספורט, ואנו מנסים לגבש פתרון שיאזן בין הסרת מגבלות על בחירה ורכישה של ספרים לבין ניהול יעיל של הרכש על ידי הספריות".

ח"כ רות קלדרוןצילום: תומר אפלבאום

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ