מתה הסופרת דוריס לסינג

לסינג, כלת פרס נובל לספרות, נודעה בכתיבתה האמיצה על סוגיות של גזע, נשים ומיניות

צפי סער
צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפי סער
צפי סער

הסופרת הבריטית דוריס לסינג, כלת פרס נובל לספרות, מתה היום, בת 94.

לסינג, מגדולי הסופרים בדורה בשפה האנגלית, כתבה יותר מ-50 רומנים, בהם "מחברת הזהב"

היא נולדה בשנת 1919 באיראן להורים בריטים. בילדותה עברה המשפחה לרודזיה (כיום זימבבואה). כשהיתה בת 14 עזבה את בית הספר ועבדה כמטפלת ופקידה. לימים היתה לקומוניסטית ופעלה נגד הגזענות והקולוניאליזם. היא נישאה והתגרשה פעמיים וילדה שלושה ילדים. ב‑1949 עברה לאנגליה.

דוריס לסינג. לא פמיניסטיתצילום: אי-פי

ספרה "מחברת הזהב" מ-1962 נחשב לאבן יסוד בחשיבה הפמיניסטית. לסינג עסקה בו בנושאים שנחשבו אז לטאבו, כמו מיניות, וכתיבתה נחשבה לטקסט נשי ונועז. גיבורת הספר היא סופרת ושמה אנה וולף הכותבת בארבע מחברות, כל אחת בצבע אחר, כל אחת חושפת קול אחר של אשה החותרת לשחרר עצמה מכבלים חברתיים ואחרים. לבסוף מאחדת וולף בין המחברות וכותבת במחברת אחת בצבע זהב. בעברית התפרסם "מחברת הזהב" לראשונה בשנות ה‑70, בתרגום ג' אריוך בהוצאת עם עובד. לפני כארבע שנים הוא פורסם מחדש. 

לסינג עצמה, מצדה, מעולם לא הגדירה עצמה פמיניסטית. הסופרת, שזכתה בפרס נובל לספרות ב‑2007, אמרה בעבר, בין השאר בראיונות ל"הארץ", כי התאכזבה מההבטחות הגדולות של המאה ה‑20 ובראשן אלה של התנועה הפמיניסטית ושל הקומוניזם. פעם גם אמרה כי שחרור הנשים הושג על ידי המדע ­ המצאת הגלולה ומדיח הכלים ­ ולא על ידי התנועה הפמיניסטית.

לפני כעשור עוררה לסינג סערה ציבורית כשאמרה כי הגברים הם הקורבנות השותקים של מלחמת המינים. "אני חושבת שהתנועה הפמיניסטית היתה יכולה להיות אפקטיבית הרבה יותר", אמרה ל"הארץ" ב‑2004. "כשהייתי צעירה אמרו לנו, 'אל תשחקו בלהיות גברים, צאו החוצה והשיגו לכן הזדמנות שווה, שכר שווה תמורת עבודה שווה ופעוטון טוב. כשתשיגו את זה ­ תהיו באותו מעמד כמו הגברים'. זה נשמע לי הכי הגיוני. בשנות ה‑60 היו כל כך הרבה צעקות ורעש, וכל כך מעט הישגים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ