הסופרים גילו: התשלום עבור השאלת ספריהם בספריות מוגדר כמענק ואינו מחויב בחוק

בניגוד לרושם שנוצר, מסביר אורציון ברתנא, יו"ר המועצה לספריות ציבוריות, התשלום אינו תמלוגים המגיעים לפי חוק ולא כל אחד מקבל. לדבריו, פנו השנה 1,900 סופרים לברר את זכאותם

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע

מספר סופרים טענו לאחרונה כי מעולם לא קיבלו ממשרד התרבות תמלוגים עבור השאלת ספרים שלהם בספריות ציבוריות. בחלק מהמקרים, כך נטען, הסופרים כלל לא ידעו על המגיע להם. הרושם הכללי היה שמדובר בתמלוגים המחויבים לפי חוק, כמו אלה הניתנים במוזיקה, פר־השמעה ברדיו למשל, אולם מבדיקת "הארץ" עולה כי לא כך הוא הדבר, וכי מדובר בהסדר תשלומים ולא בתמלוגים.

פרופסור אורציון ברתנא, משורר, סופר וחוקר ספרות המשמש גם כיו"ר המועצה לספריות ציבוריות מבהיר, כי אכן לא מדובר בתמלוגים המגיעים על פי חוק אלא בסוג של מענק. בכל שנה מפרסם משרד התרבות בעיתונים מודעה הקוראת לסופרים שפירסמו יצירות חדשות לעדכן את המשרד, אבל לדבריו "אין בארץ שום חוק שמחייב משרד ממשלתי לשלם עבור הספרים שנקראים בספריות הציבוריות. זה רצון ולא חוק, זאת הליכה של משרד התרבות לקראת היוצרים מתוך מחשבה שכדאי לתמוך בהם. החוק עוסק בתקציב המוקדש לספריות הציבוריות בארץ, ומשרד התרבות והמועצה לספריות ציבוריות הקצו מתוכו תקציב עבור תשלום לסופרים. השנה התקציב אף גדל ל-2.7 מיליון שקלים".

ברתנא. התקציב הוגדל השנה ל-2.7 מיליון שקליםצילום: דן קינן

מסתבר שלא מעט סופרים ומשוררים יודעים על התקציב הזה. לדברי ברתנא, בשנה האחרונה פנו אליהם 1,900 סופרים בבקשה לבדוק אם הם זכאים. "המערכת שלנו הגיעה למסקנה שקרוב ל-400 מהם זכאים". הסכום המינימלי שהם משלמים, אומר ברתנא, הוא 400 שקלים והמקסימלי 20 אלף שקלים. "אנחנו מנסים לתת לכמה שיותר אנשים, ובפרופורציה סבירה". ברתנא הוסיף, כי ספרים המושאלים פעמים בודדות בלבד לא יזכו לתמלוגים, וגם רבי־מכר לא יזכו לתמלוגים מעבר ל-20 אלף שקלים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ