מתה סופרת הנוער אסתר שטרייט וורצל

דורות של בני נוער קראו את ספריה של הסופרת, שמתה בגיל 81 לאחר מחלה קשה. המחברת של "אורי" ו"אליפים" הוקסמה מכתיבה כבר בגיל 10

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

בגיל 81, לאחר מחלה קשה, מתה סופרת הילדים והנוער אסתר שטרייט וורצל. בין הפרסים בהם זכתה, פרס הקונגרס הציוני ב–1962, פרס זאב ב–1982 וב–2003 ופרס ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול ב–1994. שטרייט־וורצל היתה נשואה לד"ר מרדכי וורצל ולהם שלושה ילדים וחמישה נכדים.

שטרייט וורצל נולדה בארץ ישראל ב–1932. אביה היה הסופר והמבקר שלום שטרייט. היא למדה ספרות ופילוסופיה באוניברסיטה העברית ומקרא וספרות לתואר שני, והיתה מורה בבית ספר בפתח תקווה ובתיכון החקלאי כנות עד שב–1987 פרשה לגמלאות כדי להתמסר לכתיבה.

בגיל 12 פרסמה שטרייט וורצל את סיפורה הראשון, "זיוה", בעיתון לבני הנעורים "ענות". ספרה הראשון "מן המיצר" ראה אור ב-1962. חלק מספריה עובדו למחזות ולטלוויזיה, בהם "אורי" ו"אליפים", שאותם קראו דורות של בני נוער. בין ספריה האחרים "נערי המחתרות", "הרפתקה באילת" והביוגרפיה הספרותית "מאורי עד אדי", שראתה אור ב–2001. שטרייט־וורצל התנגדה להתנתקות, וב–2008 פרסמה את הספר "קיץ כתום" שעסק בפינוי גוש קטיף.

אסתר שטרייט וורצלצילום: אלכס ליבק

בראיון ל"הארץ" ב–2009 סיפרה על ספרי הילדות שנצרבו בליבה, "גדלתי על שירי אנדה עמיר פינקרפלד, לאה גולדברג ומרים ילן שטקליס, שאותם אני יודעת בעל פה ומדקלמת אותם לנכדי. מהדור הצעיר אהובים עלי שלומית כהן אסיף, ע' הלל ויהודה אטלס. קראתי המון רומנים היסטוריים של יעקב חורגין, כמו 'הקנאים הצעירים' והטרילוגיה שכתב על יהדות ספרד מתקופת הגירוש. הספר שקראתי אינספור פעמים - "דייוויד קופרפילד" מאת צ'רלס דיקנס". כשנשאלה על השורה האהובה עליה מהספרים שבספרייה שלה ציטטה את אלתרמן, "אינני רוצה לדבר אליהן, רוצה בליבן לנגוע".

באתר לספרות ילדים "דף דף" נשאלה שטרייט וורצל מתי התחילה לכתוב וענתה "אבי היה סופר ובאי ביתנו היו סופרים ומשוררים. מיום שאני זוכרת את עצמי, חלמתי להיות סופרת. כשהייתי בת שבע וגיליתי שאני יודעת לקרוא, התחלתי לכתוב שירים. כתבתי על התרנגולות בחצר שלנו, על הגדי שחורי שאהבתי כנפשי ועל בני משפחתי שנשארו בגולה. את דאגתי להם, בימי מלחמת העולם השנייה, הבעתי בשירי. ליום הולדתי העשירי הביא לי אבי מחברת עבה ואמר לי: 'כל ערב, לפני לכתך לישון, תפתחי את המחברת ותשאלי את עצמך איך עבר עלי היום הזה? מה הרגשתי? מה חשבתי? עם מי רבתי? את מי אהבתי? ואת כל זה תספרי בכתב למחברת'. בזכות היומן הזה למדתי לחוש את סוד הקסם של הכתיבה".

שרת התרבות, לימור לבנת, הביעה צער על מותה של שטרייט-וורצל ואמרה "אסתר היא מסופרות הילדים והנוער החשובות והמשפיעות במדינת ישראל, שבמשך עשרות שנים עניינה וריתקה דורות של ילדים בעשרות מספריה וסיפוריה הידועיםכתיבתה הייחודית הפכה חלק מספריה לרבי מכר, בהם 'אורי' ו'האליפים', שאף עובד לסדרת טלוויזיה, ותוכנם רלוונטי ואקטואלי היום כמו ביום כתיבתםבעולם הטכנולוגי והמיידי בו אנו חיים, ספריה וכתיבתה בעלי חשיבות עליונה לעידוד קריאה בקרב צעירים ומהווים נכסי צאן ברזל בעולם ספרות הילדים והנוער. ספריה יישארו לנצח צוואתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ