זוכי פרס יד ושם לספר מחקר על השואה: אביהו רונן וברנרד וסרשטיין

רונן יקבל את הפרס על ספרו "נידונה לחיים", המתאר את חייה של אמו חייקה קלינגר, פעילת מחתרת בפולין. וסרשטיין זכה בפרס על ספרו הבוחן את יהדות אירופה בין מלחמות העולם

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

ד"ר אביהו רונן ופרופ' ברנרד וסרשטיין הם הזוכים בפרס הבינלאומי של מרכז יד ושם בירושלים לספר מחקר על השואה. כל אחד מהם יקבל מענק בסך 8,000 דולר בטקס שיתקיים ביום חמישי ביד ושם. זו השנה השלישית להענקת הפרס, הקרוי על שם אברהם-מאיר שוורצבאום לזכר משפחתו שנרצחה בשואה. בראש חבר השופטים של הפרס עמד פרופ' דן מכמן, ראש המכון הבינלאומי לחקר השואה ביד ושם.

רונן, מרצה להיסטוריה ולפילוסופיה במכללה האקדמית תל חי ובאוניברסיטת חיפה, יקבל את הפרס על ספרו "נידונה לחיים: יומניה וחייה של חייקה קלינגר" (הוצאת ידיעות ספרים ואוניברסיטת חיפה, 2011), שבו הוא מגולל את סיפורה של אמו, ניצולת שואה, שהיתה חברת השומר הצעיר בפולין, תיעדה ביומניה את התנגדות המחתרת היהודית בבנדין ובוורשה והתאבדה לאחר עלייתה לארץ. שופטי הפרס התרשמו כי "הספר שוזר מחקר קפדני של פרשיות בשואה עם ייצוג מעמיק ורגיש של סוגיית ההתמודדות עם השואה במדינת ישראל בעשורים הראשונים לקיומה. מדובר בשילוב נדיר של היגיון ורגש, של אנושיות וכוח, שילוב הסוחף עמו את הקורא".

וסרשטיין, היסטוריון יהודי יליד לונדון המלמד באוניברסיטת שיקגו, יקבל את הפרס על ספרו “On the Eve: The Jews of Europe Before the Second World War” (הוצאת סיימון ושוסטר, 2012). השופטים מצאו כי הספר "נוטל עמו את הקורא צעד אחר צעד בהיסטוריה של יהדות אירופה שבין שתי מלחמות העולם ומספק סקירה מקיפה וכלל יבשתית של מצב היהודים. זה מבוא מצוין ונדיר, שמציג הערכת מצב המאפשרת הבנה עמוקה יותר של אירועי השואה”.

ד"ר אביהו רונןצילום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ