מיה סלע
מיה סלע

הפסטיבל "ימי שירה במדבר" יתקיים השבוע (מיום חמישי עד שבת) תחת הכותרת "שמחת עניים", כשם קובץ השירה השני של המשורר נתן אלתרמן. השם מעיד גם על מצבו הכלכלי של הפסטיבל אבל גם על הרוח שלו, רוח השמחה.

הפסטיבל מתקיים משנת 2003 ופועל עם תקציב מינימלי ביותר ובכל זאת לכל האירועים בפסטיבל הכניסה היא חינם. השנה התקציב מסתכם ב-40 אלף שקלים, מחציתו מתרומות. בשנים האחרונות זכה הפסטיבל לתמיכה צנועה של המועצה האיזורית רמת נגב שקוצצה השנה לרבע ועומדת על תקציב זעיר ביותר של 20 אלף שקלים. לשם השוואה נאמר כי תקציב פסטיבל השירה במטולה, שמתקיים כבר 16 שנה בחג השבועות, הוא 470 אלף שקלים.

מימין: עמוס עוז, רפי וייכרט, חיים גורי וא"ב יהושע בפסטיבל "ימי שירה במדבר", 2010 צילום: יצחק דינשטיין

אילנה שחף שייסדה ומנהלת את הפסטיבל במדבר היא מורה לספרות בתיכון שדה בוקר. כבר 30 שנה היא גרה במדרשת שדה בוקר והיא מספרת איך הכל התחיל, "זה הפסטיבל היחיד בארץ שאין מאחוריו כסף או גוף ציבורי. כשעשיתי את התואר השני באוניברסיטת בן גוריון החלטתי לגרור את מי שלימד אותי אז - אגי משעול, ישראל בר כוכב ואורי ברנשטיין - למדבר, והזמנתי את כל הסטודנטים ממכללת ספיר כדי שיראו איך נראה משורר. ככה זה התחיל. זה התרחב למפעל שאולי הוא גדול עלינו, אבל אף אחד אחר לא מרים אותו. בחמש השנים האחרונות זה הפסטיבל הכי גדול בארץ".

שיחה עם שחף מבהירה שזהו באמת פסטיבל בעבודת יד. היא מספרת על אנשי האיזור שתרמו חדר בביתם כדי לארח את המשתתפים, ואילו היא ומירון נומיס בן זוגה מצאו עצמם אוספים בקבוקים בסופי שבוע כדי שיהיה כסף לכיבוד. "זה פסטיבל שמתקיים על תרומות, על הרבה עבודה מקומית. לפני 20 שנה רציתי לעלות למטולה לשמוע את יהודה עמיחי בפסטיבל השירה. היינו משפחה עם ילדים והכל היה יקר, המלונות, המופעים, ולא היה לי כסף. החלטתי שאני לא אקח כסף".

וכך למרות בעיות התקציב, שחף מארגנת הסעות למשוררים וסופרים הזקוקים לזה, תושבי האזור פותחים בתיהם ללינה, ובשנים עברו היא גם מימנה מונית פה ושם, לסופר או משורר שלילה במדבר גרם לו לדכדוך ורצה לחזור לתל אביב.

בין האירועים שיתקיימו השנה בפסטיבל יהיה אירוע על שירת אלתרמן ושלונסקי בהשתתפות פרופ' עוזי שביט, ד"ר צביה ולדן, חיים גורי, ארז ביטון, חמוטל בר־יוסף, סבינה מסג, שמעון בוזגלו ושחר־מריו מרדכי; שיחה על מלחמת יום כיפור בהשתתפות חיים גורי, עמוס עוז, יורם ורטה, ד"ר גדעון אביטל, יפתח ספקטור, איתן קלינסקי ודורון רובין; אירוע שירה יהודית לציון מאה שנה להולדת המשורר אברהם סוצקבר בהשתתפות ד"ר רועי גרינוולד, חמוטל בר־יוסף, עמוס ותמר רודנר, המוזיקאי חמי רודנר, והשחקנית הדס קלדרון; אירועים סביב שייקספיר והשירה העברית לכבוד 450 שנים להולדת שייקספיר; מפגש על שירה ערבית: אדוניס, בולוס, ודרוויש עם רפי וייכרט; שיחה על שנותיו האחרונות של דוד בן גוריון בשדה בוקר עם פרופ' זאב צחור ואבי שילון, באירוע ינגן המוזיקאי דויד פרץ מוזיקה שהלחין לשירי משוררים מבאר שבע; יוקרן סרטו הדוקומנטרי של עמרי ליאור על יצחק אוורבוך אורפז; עמוס עוז ידבר עם הגיאולוג ד"ר יואב אבני על "מיכאל שלי" ועל תהליכים של טקטוניקה ובליה בספרות ובעולם; מאיר שלו ידבר על ספרו "שתיים דובים", וכן יתקיים אירוע תשוקה ומהפכה - אירוע שירה עם משוררי כתב העת "מעין". אלו רק חלק מהאירועים בפסטיבל גדוש זה.

אילנה שחףצילום: יצחק דינשטיין

הפסטיבל יארח כמאה יוצרים ובהם יוסף עוזר, חווה פנחס־כהן, רות נצר, מירון איזקסון, ד"ר חליל אבו־רביעה, ישראל בר כוכב, יונתן ברג, רוני סומק, ענת לוין, איילה בן לולו, ערן צלגוב, בועז יניב, דורית ויסמן, אגי משעול, ענת זכריה, שי דותן, סיגל בן־יאיר, עדי קיסר, אופיר נוריאל, אלפרד כהן, נורית זרחי, ארז ביטון, הרצל חקק, בלפור חקק, ישראל אלירז, וכן מוזיקאים כאחינועם ניני וגיל דור שיעבירו סדנא.

עוד יהיו בו קברטים של שירה צעירה, מפגשים עם קבוצות שירה, סרטי חצות על מחזות של שייקספיר, "קרון הספרים" יציע יריד ספרי שירה וספרים נדירים יד שנייה, יתקיימו גם מפגשים בין משוררים לתלמידי תיכון ותלמידי בית הספר היסודי וסיורים בסביבה. מדובר במפעל של קהילה שלמה שתורמת ומתנדבת ובדרכה מפריחה את השממה בנגב. המוסדות האמונים על הכסף לא מתרשמים עד כה, גם המועצה האיזורית רמת הנגב והעומד בראשה כנראה לא מתפעלים מכך ששחף תצליח זו השנה ה-15 להביא לנגב את מיטב הסופרים והמשוררים, אבל היא ממשיכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ