תביעת זכויות יוצרים נגד 
יוצרי רב המכר "מילון בן יהודה שטראסה"

בנו של הצייר והגרפיקאי דוד שניאור טוען כי הוצאת ידיעות ספרים ועורכי הספר הפרו את זכויות אביו, כאשר פירסמו את יצירותיו בלי קבלת רשות ובלי מתן קרדיט

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד יתחיל בשבוע הבא משפט בעניין תביעת זכויות יוצרים על סך 300 אלף שקל שהוגשה על ידי צלם הסרטים הוותיק דני שניאור. הוא טוען כי בספר "מילון בן יהודה שטראסה", שפורסם ב-2012 בהוצאת ידיעות ספרים, הופרו זכויות היוצרים של אביו, הצייר והגרפיקאי דוד שניאור.

בספר הוצגו יצירות של דוד שניאור בלא קבלת רשות ובלי מתן קרדיט. שניאור נולד ב-1905 בפולין וגדל בגרמניה. ב-1927 התחיל לצייר כרזות בתיאטרון הקאמרי של מינכן ועיצב תפאורות. ב-1933 נמלט לארץ ישראל והתגורר בתל אביב. הוא יצר כרזות, סמלים מסחריים, איורים ומודעות לעיתונים. שניאור היה חבר מייסד באגודת הציירים לגרפיקה שימושית בארץ ישראל. הוא מת ב-1988.

מודעה של פרסום או.קי מ-1947, שאוירה בידי דוד שניאור ופורסמה בספר "מילון בן יהודה שטראסה"צילום: דני שניאור

לטענת הבן דני שניאור, המיוצג על ידי עורכי הדין יצחק ברנר ומיכאל דן בשיתוף עם עו"ד יעקב מנור, בספר "מילון בן יהודה שטראסה", הכולל אוסף ביטויים ואמרות בגרמנית שהיו שגורים בפי תושבי הארץ יוצאי אירופה דוברי הגרמנית, מוצגות מודעות שפורסמו בשנות ה-30 וה-40 ב"מיטיילונגסבלאט", עיתונו של ארגון יוצאי מרכז אירופה בשפה הגרמנית. את אלה שעוצבו ואוירו על ידי שניאור - חלק שהוא 10% מכלל המודעות המאוירות ו-20% מכלל האיורים שנגזרו ממודעות, רובן חתומות - הדפיסו בספר ללא בקשת רשות וללא מתן קרדיט. בכתב התביעה מפורטים מקרים שבהם מחקו הנתבעים חלקים מאיור שבו הופיעה חתימת היוצר ומשרד הפרסום. 

שניאור תובע את ארגון יוצאי מרכז אירופה, שיזם וביצע את פרסום הספר; את המוזיאון ליהדות דוברת גרמנית - המוזיאון הפתוח בתפן ואת רות אופק, מנהלת המוזיאון, שלטענת התביעה אישרו במודע את הפגיעה בזכויות היוצרים; את המעצב הגרפי של הספר, מגן חלוץ; את עורכת הספר, ד"ר נורית כרמל, ואת המוציאים לאור של הספר - הוצאת ידיעות ספרים- משכל. 

עטיפת "מילון בן יהודה שטראסה"

בכתב ההגנה טוענים הנתבעים ביחד ובנפרד כי השימוש במודעות נעשה בתום לב וכי לא ידעו שמדובר בעבודות של דוד שניאור. כמו כן הם טוענים להתיישנות משום שלדבריהם המודעות פורסמו לפני יותר מ-70 שנה. הוצאת ידיעות־משכל טוענת כי הספר הגיע אליה בשלמותו וכי יוצריו התחייבו כי כל הזכויות הנוגעות לספר נמצאות בידיהם. הדיון ייערך בפני השופט רמי אמיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ