מיה סלע
מיה סלע

רשת סטימצקי חתמה על הסכם הפצה עם "ידיעות ספרים" לשנת 2014, כך אמרה ל"הארץ" מנכ"לית סטימצקי איריס בראל. לדבריה, "ההסכם יועבר בחמישי בפברואר לממונה על החוק מטעם משרד הכלכלה". בידיעות מכחישים כי ההסכם אכן נחתם. ל"הארץ" נודע גם שהוצאת "כנרת-זמורה" חתמה על הסכם עם סטימצקי, אך ערן זמורה מנכ"ל ההוצאה סירב להגיב על כך. חתימה של שתי הוצאות גדולות כמו "ידיעות ספרים" ו"כנרת זמורה" עם רשת המחזיקה ב-55% מהשליטה בשוק הספרים מעמידה בסכנה את מימושו של חוק הספרים.

בשבועות האחרונים רוחשות שמועות בענף הספרים לגבי החתימה של "ידיעות ספרים" עם סטימצקי, משום שרבים מהמו"לים טוענים כי לא יחתמו עם סטימצקי בשל התנאים שהרשת דורשת. הענף נמצא כרגע באי ודאות גדולה בגלל כניסת חוק הספרים לתוקף ב-6 בפברואר ויש משמעות גדולה לחתימה של המו"לים הגדולים על ההסכם, דבר שיפחית את יכולת המיקוח של שאר ההוצאות. 

איריס בראל, מנכ"ל סטימצקיצילום: סיון פרג'

ב"ידיעות ספרים" מכחישים כל העת את קיומו של ההסכם ואילו דב אייכנוולד, מנכ"ל ההוצאה נמצא בימים אלה בחוץ לארץ. לאור האמירה המפורשת של בראל שהובאה לידיעת גורמים ב"ידיעות ספרים" נמסר בתגובה כי "טרם נסיעתו של דב איכנוולד, מנכ"ל ההוצאה, לחו"ל, לא נחתם הסכם בין הצדדים".

בראל הופתעה מאוד מהתגובה של "ידיעות ספרים" ואמרה ל'הארץ": "ערב נסיעתו לחו"ל, היה מנכ"ל 'ידיעות ספרים' דובי אייכנוולד במשרדי החברה, חתם על הסכם, לחץ ידיים לאנשי סטימצקי ואז טס לחו"ל. לא ברור לנו מי מוסר את ההודעה אך ברור שהדבר אינו נכון. במידה והוצאת 'ידיעות ספרים' תאשר שאראה את ההסכם, אני מוכנה בכל רגע נתון להראות אותו".

לדברי מו"לים, רשת סטימצקי מבקשת מהם הנחות מפליגות של עד 63% ולאור החוק החדש שלא יאפשר להכניס ספרים חדשים למבצעים, משמעות הדבר היא שהם יצטרכו לתמחר את הספרים בסכומים גבוהים ויתקשו למכור ספרים. זאת לא היתה כוונת המחוקק ובוודאי לא כוונת המו"לים. כעת, כשלושה שבועות לפני כניסת החוק לתוקף, המו"לים – שעוד לא חתמו עם סטימצקי - עוד לא יודעים איזה מחיר יתנו לספרים משום שהם עוד לא יודעים כמה הנחה יצטרכו לתת לסטימצקי.

עד שחוקק החוק להגנת הספרים והספרות, המו"לים קיבלו סכום נמוך מאוד על כל ספר, אבל מכיוון שהספרים נמכרו במבצעים הם לפחות נהנו ממכירה של כמויות. כעת כשלא יהיו מבצעים (החוק לא מאפשר למכור ספר בהנחה במשך 18 חודשים מאז צאתו לאור) הם קיוו שיוכלו להתקיים ממכירת פחות ספרים במחיר גבוה יותר בעבור ספר. המחשבה של המחוקק ושל המו"לים היתה שספר יעלה בין שישים לשבעים שקלים.

גורם הבקי בענף אמר ל'הארץ' כי "ברגע שהעמלה של החנות היא למעלה מ-60 אחוז - דבר שאין לו תקדים בשום מקום בעולם - המו"לים עומדים בפני דילמה. כדי לקבל את המינימום שהם צריכים לקבל על ספר הם צריכים לקבוע לספר מחיר של יותר ממאה שקלים, ואת זה הם לא יכולים לעשות כי אז הם לא ימכרו כלום. הדילמה של המו"לים היא בין לייקר את הספר מאוד לבין שוב להיות במצב של לפני החוק שבו הם לא הרוויחו כלום".

על החתימה, שהיתה או לא היתה, עם ידיעות ספרים ועל משמעות החתימה בעבור המו"לים שעוד לא חתמו אמר אותו גורם: "מאחר שסטימצקי צריכים לפחות שבעה מו"לים שיחתמו אתם כדי לקיים את החוק, משתלם להם לתת למישהו אחד תנאים טובים יותר כדי להכריח את כל האחרים לחתום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ