גינטר גראס: לא אכתוב רומנים נוספים

הסופר זוכה פרס נובל, בן 86, אמר בראיון לעיתון גרמני כי בגילו ובמצבו הבריאותי, לא יוכל להתחייב לפרויקטים ארוכי טווח

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

הסופר הגרמני גינטר גראס אינו מתכוון לכתוב רומנים נוספים. “אני בן 86 כעת, איני חושב שאצליח לכתוב עוד רומן", אמר גראס בראיון לעיתון הגרמני "פסאואר נויה פרסה", שפורסם השבוע. לדבריו, “מצבי הבריאותי אינו מאפשר לי לקבל עלי פרויקטים שהעבודה עליהם תימשך חמש או שש שנים, כפי שתדרוש עבודה על רומן".

גראס, זוכה פרס נובל לספרות ב-1999, פירסם בשנים האחרונות שני ספרי זיכרונות; האחרון שבהם יצא ב-2010. בראיון סיפר כי הוא מייחד את רוב זמנו עתה לרישומים ולציורים בצבעי מים וציין כי הפעילות היצירתית הזאת הובילה גם לכתיבת כמה טקסטים קצרים.

בחודש שעבר צירף גראס את חתימתו לעצומה בינלאומית של מאות סופרים המוקיעים את המעקב של ארגוני ביון מערביים אחרי תכתובות אלקטרוניות של אנשים פרטיים, כפי שנחשף בגילויו של אדוארד סנודן. עוד קודם לכן, בספטמבר אשתקד, תקף גראס את פייסבוק והרשתות החברתיות האחרות באינטרנט וכינה אותן "חרא". הוא הביע סלידה מכך שהטכנולוגיה המודרנית מאפשרת לאנשים להיות זמינים תמיד, וייתכן כי גם תחת פיקוח מתמיד.

גינטר גראסצילום: רויטרס

מאז רומן הביכורים שלו, "תוף הפח" מ-1959, היה גראס לאחד מאנשי הרוח החשובים ביותר בגרמניה, בעיקר הודות לאופנים שבהם עימת את ארצו עם עברה הנאצי. ב-2006 הוא עימת גם את עצמו עם אותו עבר כאשר פירסם את האוטוביוגרפיה מעוררת המחלוקת "קילוף הבצל", ובה חשף את העובדה כי בנעוריו, בשלהי מלחמת העולם השנייה, שירת לזמן קצר כחייל בוואפן אס-אס.

לפני כשנתיים הוא הצית פולמוס אחר עם פרסום שירו "מה שחייב להיאמר", המותח ביקורת חריפה על נטיותיה התוקפניות של ישראל ועל העדר הפיקוח על יכולתה הגרעינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ